Reklama
  • Wtorek, 10 stycznia (10:00)

    Badania w okresie menopauzy

Badania u ginekologa i internisty mogą złagodzić jej przykre objawy

Kiedy pani Lena, lat 53, była u mnie, zaproponowałam pacjentce:

– Jest pani w okresie menopauzy, więc trzeba zrobić badania. To uchroni panią przed chorobami, które często zdarzają się w tym wieku. – Czy są one inne niż u młodszych pań? – Nie do końca. Dotychczasowe badania profilaktyczne są nadal wskazane. Na przykład wciąż trzeba regularnie robić badanie cytologiczne tak jak kiedyś, co dwa lata. Ale samo badanie wygląda nieco inaczej.

Reklama

– A co się zmienia? – Podczas cytologii pobiera się próbkę nabłonka z szyjki macicy. Ale po menopauzie z powodu braku żeńskich hormonów (estrogenów) nabłonek na szyjce macicy jest cieńszy, więc komórek mo że być za mało. Dwa tygodnie przed planowanym badaniem podaje się więc preparat z estrogenami, który odbudowuje nabłonek. Można też zrobić badanie czulszą i dokładniejszą me todą (na tzw. mokrym podłożu).

– A te inne badania? – Wypiszę pani skierowanie na densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Po menopauzie tracą one bowiem swoją masę z powodu spadku estrogenów, które do tej pory chroniły tkankę kostną. Dlatego wzrasta ryzyko osteoporozy i łatwiej o złamania. Niektóre kobiety mają nawet je kilka razy w roku!

– Jak się przed tym obronić? – Można zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą, czyli HTZ, która wyrównuje niedobór hormonów. Ale gdy nie możemy lub nie chcemy ich zażywać, trzeba przyjmować wapń i witaminę D3. Niekiedy konieczne są też leki na receptę, które wzmacniają kości.

– A co jeszcze należy zbadać? – Zrobimy morfologię, skontrolujemy ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, aby wykluczyć choroby krążenia. A także mammografię, która umożliwia wykrycie raka piersi. Jest ona refundowana przez NFZ i zwykle, jeśli nie ma dodatkowych obciążeń czy czynników ryzyka, zaleca się ją co dwa lata.

Coraz słabsze kości

Zdrowa tkanka kostna jest wypełniona kryształkami wa pnia i przypomina zwartą, gęstą gąbkę. Z wiekiem z powodu spadku hormonów staje się rzadka, bo maleje w niej ilość wapnia. Kość jest krucha, porowata i podatna na złamania.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Najskuteczniejsza jest hormonalna terapia zastępcza. Gdy jednak nie można jej stosować, trzeba wybrać dietę, ruch i zioła. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.