Reklama
  • Poniedziałek, 5 września 2016 (11:06)

    Co pomoże na uderzenia gorąca

Gdy uderzenia gorąca są częste, czujesz rozdrażnienie, nie możesz spać, rozważ zastosowanie leków na bazie substancji roślinnych lub hormonalnych.

Reklama

Twarz, plecy i kark Moniki zalała fala gorąca. 51-latka poczuła krople potu spływające po krzyżu i udach. – Jest coraz gorzej – pomyślała. Dokuczliwe objawy menopauzy nasiliły się podczas gorącej pogody i stały się nie do zniesienia. Nie potrafiła sobie z nimi poradzić, zwłaszcza podczas pracy.

Uderzenia pojawiały się po wypiciu herbaty czy kawy, zmianie temperatury otoczenia, a nawet po niewielkim wysiłku fizycznym, np. wejściu na schody. W nocy często budziła się w mokrej koszuli. Po rozmowie z nieco starszą koleżanką Monika postanowiła powiedzieć o swoim problemie lekarzowi rodzinnemu.

– Przyczyną pani dolegliwości jest spadek estrogenów związany z normalnym w pani wieku procesem wygasania pracy jajników. Uderzenia, których przyczyną jest nagłe rozszerzenie się naczyń krwionośnych, mogą trwać nawet kilka lat – powiedział internista.

– Dlatego warto zadbać o to, by ustąpiły lub choćby stały się łagodniejsze. Lekarz wypisał pacjentce skierowanie na badania krwi (OB, morfologię, hormony tarczycy). Wyniki nie odbiegały jednak od normy, a zatem można było wykluczyć schorzenia, powodujące podobne objawy.

In ternista skierował Monikę do ginekologa, który zlecił szczegółowe badania, tzw. profil hormonalny. Wykonane przez niego USG wykazało u Moniki znaczne zmniejszenie się jajników. Stężenie estrogenów kształtowało się poniżej dolnej granicy normy.

– Najpierw warto wypróbować środki pochodzenia roślinnego – stwierdził ginekolog. Łagodnie stymulują one wydzielanie estrogenów i u wielu pań znacznie zmniejszają uderzenia gorąca. Zaleca się m.in. preparaty na bazie izoflawonów z soi (Soyfem, Menofem), pluskwicy groniastej (Klimaktobon) czy czerwonej koniczyny (Femiflavon).

Jeśli po miesiącu – dwóch stosowania leku nie ma poprawy, szansę daje hormonalna terapia zastępcza w plastrach czy tabletkach. Dzięki HTZ objawy znikają, poprawia się też forma psychiczna.

– Jak długo można stosować tę kurację? – zapytała Monika. – Do pięciu lat – odpowiedział ginekolog. – W szóstym i następnych latach zwiększa się bowiem ryzyko zachorowania na raka piersi. Monika zdecydowała się na plastry hormonalne i rzeczywiście już po kilku tygodniach odczuła dużą ulgę. Jakie wskazówki dostała od lekarza?

«Plastry przyklejaj dwa razy w tygodniu, trzymając się instrukcji.

«Regularnie co pół roku zgłaszaj się do ginekologa na badania kontrolne, w tym także analizy krwi (próby wątrobowe, kreatynina).

«Zrezygnuj z restrykcyjnych diet. Duża utrata wagi może nasilić objawy towarzyszące menopauzie.

«Zadbaj o dietę bogatą w wapń, magnez oraz potas.

Ulga w uderzeniach

Zanurz ręce w zimnej wodzie. Trzymaj je w niej przez 2 minuty. Oddychaj spokojnie. Jeśli jesteś poza domem, spryskaj aerozolem z wodą twarz i dekolt.

Codziennie wypijaj szklankę naparu szałwii (2 saszetki zalej 200 ml wrzątku). Zaopatrz się też w ziołomiód z głogiem lub stosuj apteczne preparaty na bazie tego ziela.

Głóg korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, łagodząc objawy. Uzupełnij jadłospis o olej z pierwszego tłoczenia, zawierający ważne dla układu hormonalnego (zalecany na surowo) lignany.

Na żywo

Zobacz również

  • W ciągu dnia jest ci nagle gorąco i robisz się czerwona na twarzy? W nocy często się pocisz tak, że musisz się przebierać, a nawet zmieniać pościel? Uderzenia gorąca i zlewne poty dotyczą od 50... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.