Reklama
  • Czwartek, 5 listopada 2015 (13:05)

    Czy to menopauza?

Skończyłam 43 lata. Mam nocne poty, duszności, napady gorąca. Twarz i szyja stają się wtedy czerwone, a na klatce piersiowej, plecach i rękach pojawiają się czerwone plamy. Trwają od 30 sek do 10 min. Chodzę rozdrażniona i nie mogę spać. Czy mam już menopauzę? Alicja (43 l.) z Olsztyna.

Zapewne tak. Przeciętnie menopauza pojawia się u kobiet około 50 r.ż., ale może wystąpić wcześniej lub później. Niektóre kobiety przechodzą ją w wieku 40 lat, a niewielki procent – nawet 60. Kobiety, które palą papierosy, często wchodzą w okres menopauzy wcześniej niż te, które nie palą.

Wczesną menopauzę może też wywołać radioterapia, chemioterapia i operacje ginekologiczne. Nie ma sposobu, który pozwalałby stwierdzić, kiedy menopauza się rozpocznie. Znakiem jest czas, jeśli miesiączka nie pojawia się przez kolejnych 12 miesięcy bez medycznej przyczyny.

Reklama

Krystyna Knypl internista

Bella Relaks
Więcej na temat:alicja | menopauza

Zobacz również

  • W ciągu dnia jest ci nagle gorąco i robisz się czerwona na twarzy? W nocy często się pocisz tak, że musisz się przebierać, a nawet zmieniać pościel? Uderzenia gorąca i zlewne poty dotyczą od 50... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.