Reklama
  • Czwartek, 27 sierpnia 2015 (14:05)

    Jak oswoić menopauzę

Reklama

Porzuć wstyd. Menopauza to nie końcowy etap życia! To tylko „pauza” – przystanek, po którym następuje kolejny – znów piękny. Od ciebie zależy, jak przeżyjesz ten czas.

Masz wybór: utknąć w negatywnych przekonaniach i zaprzeczać zmianom lub... bardziej świadomie z nimi żyć. – To moment, kiedy warto sięgnąć do tego, kim jestem, czego pragnę i jakie jest moje miejsce w życiu – podpowiada Katarzyna Dańska.

– Spróbować docenić ten czas, smakować go, cieszyć się nim, skierować uwagę na te części życia, które były zaniedbywane. Warto oswoić menopauzę – nie poddawać się jej biernie – ale zaakceptować. I otworzyć się na to, co może ci przynieść dobrego.

Przygotuj się na ten moment

Tak samo jak przygotowywałaś się do urodzenia dziecka. – Ciąża jest dla nas nie mniejszą rewolucją, a nie wstydzimy się jej – mówi Dańska. Każda kobieta czekająca na dziecko czyta książki na ten temat, obserwuje ciało, dzieli się doświadczeniem z koleżankami.

Oswaja to, co nieznane. Dzięki temu łatwiej jej pokonać strach. W przypadku menopauzy rób tak samo – pogłębiaj wiedzę.

Pozwól sobie na trudne emocje

Wiele kobiet w czasie menopauzy czuje, że reaguje niewspółmiernie do okoliczności: wybucha płaczem, gniewem, robi awantury z byle powodu. Ta huśtawka daje się we znaki rodzinie. Gdy emocje opadną, zostaje wstyd, że tak się zachowały.

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim podchodzić do siebie z wyrozumiałością, przyznać sobie prawo do gorszych dni. Szczerze porozmawiać z bliskimi.

Niektórym pomaga przenoszenie złych myśli na papier. Lepiej napisać na kartce serię wyzwisk, a potem podrzeć ją i wyrzucić do kosza, niż wyładować się na partnerze. – Zachęcam też do bycia blisko siebie, do budowania świadomości ciała – mówi Dańska.

Jeśli znam swoje ciało i znam siebie, łatwiej poradzić mi sobie w trudnych sytuacjach. Np. widzę, że jestem spięta i za chwilę wybuchnę. Ale potrafię właściwie oddychać, wiem, jak się zrelaksować, co mi pomoże.

Zatroszcz się o siebie

Od strony fizycznej i psychicznej. Pomogą: hormonalna terapia zastępcza, zioła, joga hormonalna, zmiana diety...

Sprawdzaj, co ci służy. Im więcej dobrych wspierających nawyków wypracujesz, tym łatwiej przejdziesz przez ten czas. Znajdź też inną definicję kobiecości.

Nie daj sobie wmówić, że tylko sprężysta skóra czy zdolność do rodzenia dzieci sprawiają, że jesteś kobietą! – A może dotychczas byłaś bardziej dla innych niż dla siebie? Teraz pojawiła się pustka...

Menopauza przypada często na okres, gdy dorosłe dzieci opuszczają dom i pojawia się tzw. syndrom opuszczonego gniazda – mówi terapeutka. – Spójrz na to jak na plus. Doceń, ile rzeczy możesz teraz zrobić. Może warto wrócić do dawnych pasji lub poszukać nowych? Od ciebie zależy, na co przeznaczysz tę energię: podróże, naukę języka? – Menopauza to taki moment przebudzenia kobiety – dodaje terapeutka.

– Wychodzimy z ról matek, kochanek. Może się okazać, że dotychczasowy przepis na życie nie był nasz, realizowałyśmy czyjś program. Teraz pora na własny!

Joga pomoże

Ruch, oddech i relaks to ćwiczenia, które odprężają i pomagają zniwelować przykre dolegliwości dające się we znaki szczególnie kobietom w okresie menopauzy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w książce Dinah Rodrigues, „Joga hormonalna. Jak zachować hormonalną równowagę w okresie przekwitania”. Poradnik zawiera też proste ćwiczenia.

Rozmowa z partnerem jest ważna

♦ W parach z długim stażem

Jeśli do tej pory komunikacja z partnerem opierała się na szczerości i naturalności, to i rozmowa na temat tego szczególnego etapu w życiu kobiety, jakim jest menopauza, nie powinna być problemem. Ludzie, którzy spędzili ze sobą wiele lat i łączy ich autentyczna bliskość, rozumieją się bez słów, umieją odgadnąć swoje myśli, nastroje.

Jeśli jednak do tej pory z waszym porozumiewaniem się nie było najlepiej, to... jest to ten moment, kiedy warto ze sobą szczerze porozmawiać.

Często mówię: „Życie zawsze zaczyna się dzisiaj...”. Zawsze można coś zmienić! Wiek średni jest przełomem, przejściem od młodości do dojrzałości, do życia bardziej świadomego. Fizycznym objawem u kobiet jest menopauza, u mężczyzn andropauza.

Mężczyzna w tym okresie także przechodzi zmiany i to może być jakiś wspólny grunt do rozmowy. Bycie razem w tym procesie dojrzewania, pomaga. Tworzycie swoją małą wspólnotę. Ty pytasz go, jak on się czuje i odwrotnie. Wspieracie się wzajemnie.

Katarzyna Dańska terapeutka tańcem i ruchem, prowadzi terapię indywidualną, grupową, warsztaty, sesje rozwoju osobistego.

Świat kobiety
Więcej na temat:menopauza | joga | Nie

Zobacz również

  • W ciągu dnia jest ci nagle gorąco i robisz się czerwona na twarzy? W nocy często się pocisz tak, że musisz się przebierać, a nawet zmieniać pościel? Uderzenia gorąca i zlewne poty dotyczą od 50... więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 140 osób Dodaj komentarz
Helena

~Helena -

Mnie do pionu przywrócił Menopausal Formuła, dodał wigoru i chęci do życia. Uderzenia gorąca zminimalizowały się znacząco a zestaw składu nawet mnie odmłodził :D...serio, zresztą poczytajcie skład tu suplementyheleny.pl/menopausalformula

Zofijka

~Zofijka -

Do tego nie da się oswoić jedynie można z tym walczyć jeżeli naprawdę ciężko się ją przechodzi.Ja brałam Menopauzin gdyż strasznie dawały mi się we znaki uderzenia gorąca oraz nadwrażliwość.Na szczęście ten suplement mi bardzo pomógł bo byłam nie do zniesienia zarówno dla siebie jak i swoich najbliższych.