Reklama
  • Czwartek, 7 stycznia 2016 (10:05)

    Jak poradzić sobie z menopauzą?

Zmiany hormonalne około 50-tki wpływają na naszą psychikę. Wciąż poirytowane, wszystkiego mamy dość.

Mariola (51) zawsze była optymistką. Przemiana w warczącą heterę nastąpiła z dnia na dzień. Wszystko ją denerwowało, ludzie, których lubiła, byli teraz nie do zniesienia. Drażniły ją żarty męża, na najmniejszą uwagę reagowała płaczem.

«Akceptuj upływ czasu

Reklama

Zmianom, które są odpowiedzialne za menopauzę, zwykle towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. Pierwszy krok do uzdrowienia to przyznanie przed samą sobą, że wchodzisz w nowy etap życia.

Warto wspomóc się farmakologią, stosując hormonalną terapię zastępczą. Leki mogą znacznie obniżyć negatywne skutki burzy hormonów. Ale cały czas i tak najwięcej zależy od Ciebie.

«Żyj aktywnie

Nie postrzegaj przekwitania jako porażki. Kończy się jakiś etap w Twoim życiu, ale zaczyna kolejny, równie dobry. Skoncentruj się na przyszłości i wyznacz sobie cele. Szukaj form aktywności, które odpowiadają Twoim możliwościom. Nie forsuj się, ale bądź w ruchu. Zapisz się na basen albo zajęcia jogi.

«Nie udawaj kogoś innego

Porozmawiaj o swoich problemach z najbliższymi. Łatwiej im będzie zrozumieć Twoje zachowanie i częste wybuchy. Poproś o wyrozumiałość, ale jej nie nadużywaj. Staraj się znaleźć ujście dla swych emocji, wyjdź na krótki spacer, zadzwoń do przyjaciółki. Każdy sposób jest dobry, by zapanować nad rozszalałym organizmem.

«Dbaj o swe potrzeby

Nie unikaj seksu. To znów hormony są odpowiedzialne za to, że spada Twoje zainteresowanie tą sferą życia. Ale nie pozwól, by zamykały przed Tobą drzwi sypialni! Udane życie seksualne z pewnością podniesie Cię na duchu.

Staraj się też dobrze wyglądać. Odwiedź kosmetyczkę i fryzjera, kup sobie modny ciuch. Czasem drobne zmiany potrafią zdziałać cuda dla naszej psychiki.

Porad udziela psycholog Ewa Michoń

Czy to już menopauza?

Z badań wynika, że w okres przekwitania kobiety wchodzą zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Obliczono, że statystyczna Polka przechodzi menopauzę mając 49 lat. Za przedwczesne klimakterium uznaje się ustanie miesiączkowania przed 40. rokiem życia.

Na żywo
Więcej na temat:zmiany | Nie | warto | Electronic Arts

Zobacz również

  • Dokucza ci rozdrażnienie, miewasz uderzenia gorąca albo problemy ze snem? Wypróbuj aromaterapię! Zabiegi z użyciem intensywnie pachnących olejków nie tylko odprężą cię i zrelaksują, ale też... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.