Reklama
  • Środa, 16 marca 2016 (14:00)

    Jak złagodzić objawy menopauzy

Wspomaganie z apteki

Witamina E pomaga zwalczać napady uczucia gorąca i nocne poty, witamina B complex zapobiega zmeczęniu, kwas foliowy przyczynia się do zmniejszenia znużenia.

Reklama

Klimakterium to naturalna kolej rzeczy w życiu każdej kobiety. Nie trzeba się go obawiać, ale nie można też mu się biernie poddawać. Właśnie teraz trzeba bardziej o siebie zadbać, by zachować dobrą formę i pogodę ducha.

Bądź aktywna!

Nie wszystkie kobiety tak samo przechodzą menopauzę. Na pewno te, które są wciąż aktywne – zdecydowanie mniej odczuwają jej niekorzystne objawy.

Jeśli do tej pory nie miałaś zbyt wielu okazji, by poćwiczyć lub więcej się ruszać, teraz musisz to zmienić. To pomoże Ci nie tylko zachować prawidłową wagę, ale też poprawi Twój nastrój (ćwiczenia zwiększają poziom endorfin). A zatem od dziś wysiadasz dwa przystanki wcześniej.

Wspomagaj się ziołami!

Niemal wszystkie objawy menopauzy można nieco złagodzić piciem herbatek ziołowych. Przy uderzeniach gorąca dobrze jest pić napary z szałwii lub mięty pieprzowej. By się wyciszyć, sięgnij po mieszankę ziołową, w skład której wchodzą: korzeń kozłka, dziurawiec i szyszki chmielu.

Szukaj fitoestrogenów

Te naturalne substancje pochodzenia roślinnego działają w orga nizmie ludzkim podobnie jak estrogeny. Duże ich ilości zawierają m.in.: soja, nasiona słonecznika, bób, soczewica oraz gruszki, jabłka i marchew.

Pamiętaj!

✶ Menopauza to nie jest choroba, ale gdy bardzo dokuczają Ci jej objawy, skonsultuj się z ginekologiem.

✶ Hormonalna terapia zastępcza powstrzymuje i łagodzi objawy przekwitania oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku osteoporozy, chorób serca, miażdżycy, choroby Alzheimera i Parkinsona.

Uderzenia gorąca

To objaw niedoboru estrogenów, czyli kobiecych hormonów. Najlepszym sposobem na tę dolegliwość jest regularny ruch. Objawy te łagodzą też leki zawierające pluskwicę groniastą (cimicifuga racemosa).

Tele Tydzień
Więcej na temat:menopauza | wspomaganie | Nie | witamina | klimakterium

Zobacz również

  • Najskuteczniejsza jest hormonalna terapia zastępcza. Gdy jednak nie można jej stosować, trzeba wybrać dietę, ruch i zioła. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.