Reklama
  • Wtorek, 28 czerwca 2016 (11:00)

    Jak zmniejszyć poty menopauzalne?

Nadejście fali gorąca czuje się trochę wcześniej. Spróbuj tę chwilę spokojnie przeczekać. Oddychaj powoli i głęboko, napij się zimnej wody. Dolegliwości szybciej miną, będą mniej intensywne. Noś przy sobie wodę termalną w aerozolu – w razie potrzeby spryskaj nią dekolt i twarz.

Kuracja głogowa

Ziołomiód głogowy to zdro wa odżywka dla osób starszych, panaceum dla układu krążenia. Łagodzi dolegliwości przekwitania. Zażywaj go 3 razy dziennie po 20 g, słodząc zimne i ciepłe napoje. Nie dodawaj go do gorą cych: w wysokiej temperaturze traci właściwości.

Z rumiankiem. Głóg można też stosować w mieszankach z ziołami. Połącz łyżkę owoców głogu, koszyczku rumianku, ziela serdecznika i jemioły, szyszek chmielu. Zaparz czubatą łyżkę stołową w szklance wrzątku. Pij rano i wieczorem po pół szklanki. Zmniejsza kłopoty zdrowotne związane z zaburzeniami krążenia.

Reklama

Uderzenia gorąca to jeden z bardziej przykrych objawów okołomenopauzalnych. W trakcie napadu u kobiety dochodzi do podwyższenia temperatury skóry i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Fala gorąca rozprzestrzenia się od twarzy wzdłuż szyi i klatki piersiowej na resztę ciała, po czym skóra zaczyna obficie się pocić i temperatura ciała spada.

Tym zaburzeniom najskuteczniej przeciwdziała dziś hormonalna terapia zastępcza, lek tibolon, a także antydepresanty – flouksetyna, paroksetyna, wenlafaksyna. Tyle, że nasze babcie nie miały możliwości podjęcia takiej terapii. Sięgały po środki naturalne, takie jak zioła czy... głóg.

Dlaczego głóg pomaga?

Bezpośrednią przyczyną uderzeń gorąca jest u pań spadek ilości wydzielanych przez jajniki estrogenów, które – przy prawidłowym poziomie – wspomagają pracę naczyń krwionośnych. Niedobór żeńskich hormonów nasila też zmiany miażdżycowe, przyczyniając się do choroby niedokrwiennej serca i związanych z nią komplikacji.

Tymczasem, zgodnie z naukowymi doniesieniami z kwietnia 2009 opublikowanymi w magazynie „Progress in Modern Biomedicine”, głóg podnosi wydolność sercowo-naczyniową organizmu. Zawarte w nim związki wnikają do naczyń wieńcowych serca i rozszerzają je, dzięki czemu krew krąży swobodnie. Jednocześnie poprawia się krążenie krwi w układzie płciowym i funkcje starzejących się jajników.

Zastosuj ziołowe napoje

Napar z lawendy. Łyżeczkę kwiatów parz w szklan ce wrzątku 10 minut. Pij dwie szklanki dziennie między posiłkami. Napar uspokaja, łagodzi mdłości nerwicowe, uderzenia krwi do głowy i poty.

Herbatka szałwiowa. Torebkę lub łyżeczkę su szu parz pod przykryciem 5 minut. Poprawia humor, koi stany depresyjne, usuwa zmęczenie i wyczerpanie, zmniejsza nocne poty. Podobnie działają napary z liścia melisy, ziela skrzypu, rozmarynu.

Mieszanka z krwawnikiem. Wymieszaj: 40 g ziela krwawnika, po 20 g ziela srebrnika, tasznika i jemioły, 30 g ziela dziurawca, po 15 g kłącza tataraku i kozłka lekarskiego. Łyżkę ziół zaparz w szklance wody, pij raz dziennie.

Nalewka z gwiazdnicy. 5 łyżek ziela gwiazdnicy zalej 150 ml spirytusu. Przecedź po 3 tygodniach do butelki. Pij 3 razy dziennie po 20 kropli.

Zabiegi wodne

Mokre szczotkowanie. Pomaga utrzymać dobrą formę, przeciwdziała uderzeniom gorąca i potom. Potrzebne będą: niezbyt twarda szczotka z naturalne- go włosia, szczotka z długą rączką, myjka materiałowa. Stań w wannie wypełnionej do kostek wodą o temp. 36–39°C. Zwilż w niej szczotki.

Wyszczotkuj kolejno: łydki, podeszwy stóp i kostki, kolana, uda, biodra, krzyż, prawą rękę, lewą rękę, brzuch i piersi, plecy (szczotką z długą rączką). Potem zmyj ciało myjką zmoczoną w zimnej wodzie. Wytrzyj się do sucha.

Polewanie. Łagodzi uderzenia gorąca, poty, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza obrzęki i bóle głowy, ułatwia zasypianie. Stań w wannie, włącz prysznic. Polewanie chłodną wodą zacznij od palców prawej stopy.

Poprowadź strumień wody wzdłuż prawej strony stopy do pięty, następnie w górę do dołu podkolanowego. Potem poprowadź strumień wody wzdłuż wewnętrznej strony łydki do pięty. Powtórz zabieg z lewą nogą.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Nie | napar | zabiegi | kuracja | Progress | herbatka | modern | SPR | ZIO

Zobacz również

  • Naukowcom udało się wyłapać pierwsze zmiany w kobiecym cyklu miesięcznym, po których można już liczyć lata, jakie pozostały paniom do menopauzy. Termin ostatniej miesiączki da się „z grubsza”... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.