Reklama
  • Poniedziałek, 3 czerwca 2013 (11:44)

    Klimakterium - jak sobie z nim poradzić?

Niedawno weszłam w okres przekwitania. Czuję się fatalnie, zwłaszcza psychicznie, ale nie mogę brać żadnych leków. Jak sobie poprawić nastrój w tym przełomowym czasie? - pyta Wiesława z Będzina.

Warto pamiętać, że przekwitanie to po prostu jeden z etapów w życiu. Dla niektórych kobiet bardzo trudny, ale zupełnie naturalny i przemijający.

Reklama

Dobrze jest jak najczęściej rozmawiać na temat swojego samopoczucia z koleżankami w podobnym wieku. Świadomość, że one czują się podobnie, że też mają wahania nastrojów i cierpią na bezsenność, pomoże Pani nabrać dystansu do sytuacji. Proszę poświęcać sobie więcej uwagi niż dawniej.

Ważne jest racjonalne odżywianie, odpoczynek oraz umiarkowany (bez przeciążeń) wysiłek fizyczny. Regularne zażywanie ruchu zwiększa odporność na stres, może też być antidotum na uderzenia gorąca, bo przyzwyczaja organizm do usuwania nadmiaru ciepła.

Proponuję nie ukrywać przez bliskimi, co się z Panią dzieje. Przyznanie: „Przechodzę klimakterium”, nie zawsze jest łatwe, ale po takim wyznaniu na pewno poczuje Pani ulgę.

Życie na gorąco
Więcej na temat:klimakterium | Pani

Zobacz również

  • Źle znoszę menopauzę. Na ostatniej wizycie u ginekologa lekarka poleciła mi transdermalny sprej z estradiolem. Co Pani sądzi o tej drodze podawnia hormonów? Elżbieta z Kielc więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.