Reklama
  • Czwartek, 7 lipca 2016 (11:05)

    Lniana terapia menopauzy

Reklama

Złe samopoczucie związane z menopauzą łagodzą nie tylko przepisywane przez ginekologa syntetyczne estrogeny (czyli hormonalna terapia zastępcza), ale również grupa fitoestrogenów. Są to związki zawarte w roślinach, które wywierają na kobiecy organizm podobny wpływ, jak estrogeny.

W tej grupie „naturalnych” hormonów coraz większą popularnością cieszą się lignany, pochodzące głównie z siemienia lnianego. Skutecznie łagodzą dolegliwości towarzyszące menopauzie.

Uzupełnić hormony

Przekwitanie jest skutkiem stopniowego wygasania pracy jajników. Przestają one produkować ważne dla kobiecego organizmu hormony – estrogeny. Wiele pań po 45. r. ż. odczuwa już pierwsze dolegliwości z tym związane (jest to tzw. okres premenopauzy). Są to m.in.: nieregularne albo zbyt obfite menstruacje i nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Potem dołączają typowo menopauzalne uderzenia gorąca i nocne poty, bezsenność, stany depresyjne, czasem bóle głowy typu migrenowego i suchość okolic intymnych. W przywróceniu zachwianej równowagi hormonalnej mogą pomóc właśnie lignany, które regulują aktywność estrogenów. Po spożyciu są one przekształcane przez bakterie jelitowe do związków o budowie zbliżonej do estrogenów.

Gdy w organizmie jest za mało tych hormonów, lignany uzupełniają ich pulę.

Mogą pomóc zarówno w leczeniu nieregularnych miesiączek (charakterystycznych dla premenopauzy), jak i zmniejszyć częstość i intensywność uderzeń gorąca w okresie menopauzalnym. Ochraniają również tkankę kostną przed utratą gęstości, zapobiegając osteoporozie.

Inne właściwości

Gdy estrogeny występują w organizmie kobiety w jeszcze prawidłowej ilości, wspomagają pracę naczyń krwionośnych. Kiedy zaczyna ich brakować, pogarsza się kurczliwość naczyń, nasila odkładanie płytek miażdżycowych i sztywnienie ścian tętnic.

Rośnie ryzyko choroby wieńcowej. I w tym przypadku pomóc mogą lignany: to nie tylko fitoestrogeny, ale także silne przeciwutleniacze. Są doskonałym uzupełnieniem diety przeciwmiażdżycowej, ponieważ obniżają poziom cholesterolu LDL.

Korzystnie wpływają też na serce i naczynia krwionośne. Badania przeprowadzone w 2010 r. przez holenderski uniwersytet w Utrechcie wykazały, że spożywanie w wieku menopauzalnym nawet umiarkowanych ilości lignanów może powstrzymać rozwój nadciśnienia. Ponadto zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w żyłach i tętnicach.

Nie do przecenienia są ich ochronne właściwości przed różnymi typami chorób związanych z pracą hormonów, m.in. rakiem piersi i jajnika. Przypuszczalnie lignany potrafią nasilać niszczenie nieprawidłowych komórek nowotworowych.

Lignany znajdziemy w pełnych ziarnach zbóż, razowym pieczywie, ciemnych makaronach i brązowym ryżu. Niestety, z tymi pokarmami trudno dostarczyć organizmowi ich odpowiednią ilość. Lepszym źródłem lignanów są nasiona roślin oleistych, np. siemię lniane i sezam.

Domowy test

Aby sprawdzić, czy wchodzimy w okres menopauzy, możemy sięgnąć po test z apteki, określający poziom hormonu folikulotropowego (FSH). Jego dokładność to nawet 99 proc.

Przy regularnych miesiączkach test należy zrobić w pierwszym tygodniu cyklu miesięcznego (pierwszy dzień cyklu jest pierwszym dniem krwawienia miesięcznego).

Kolejny test trzeba przeprowadzić tydzień później. W przypadku nieregularnych miesiączek test można wykonać w dowolnym dniu miesiąca i powtórzyć badanie po 7 dniach.

Przekwitanie w latach

Objawy przekwitania dokuczają kobietom z różnym nasileniem, zależnie od jego fazy, przeważnie w takiej kolejności: Bezpośrednio przed menopauzą: drażliwość, wybudzanie się nad ranem, uczucie napięcia, bóle głowy, nocne poty.

W czasie menopauzy: nastroje depresyjne, uderzenia gorąca, zlewne poty, bezsenność, nerwowość, drażliwość, stany lękowe.

Do trzech lat po menopauzie: nastroje depresyjne, uderzenia gorąca, zlewne poty, bezsenność, nerwowość, zawroty głowy.

Nasz ekspert dr Robert Kowalski, ginekolog: Gdy spada aktywność kobiecych hormonów, zwiększa się ryzyko chorób, np. miażdżycy. Dlatego nie zaniedbujmy badań kontrolnych (np. krwi), zalecanych przez lekarza rodzinnego.

Życie na gorąco
Więcej na temat:terapia | Nie | robert | tem | LDL

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.