Reklama
  • Czwartek, 7 lipca 2016 (11:05)

    Lniana terapia menopauzy

Reklama

Złe samopoczucie związane z menopauzą łagodzą nie tylko przepisywane przez ginekologa syntetyczne estrogeny (czyli hormonalna terapia zastępcza), ale również grupa fitoestrogenów. Są to związki zawarte w roślinach, które wywierają na kobiecy organizm podobny wpływ, jak estrogeny.

W tej grupie „naturalnych” hormonów coraz większą popularnością cieszą się lignany, pochodzące głównie z siemienia lnianego. Skutecznie łagodzą dolegliwości towarzyszące menopauzie.

Uzupełnić hormony

Przekwitanie jest skutkiem stopniowego wygasania pracy jajników. Przestają one produkować ważne dla kobiecego organizmu hormony – estrogeny. Wiele pań po 45. r. ż. odczuwa już pierwsze dolegliwości z tym związane (jest to tzw. okres premenopauzy). Są to m.in.: nieregularne albo zbyt obfite menstruacje i nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Potem dołączają typowo menopauzalne uderzenia gorąca i nocne poty, bezsenność, stany depresyjne, czasem bóle głowy typu migrenowego i suchość okolic intymnych. W przywróceniu zachwianej równowagi hormonalnej mogą pomóc właśnie lignany, które regulują aktywność estrogenów. Po spożyciu są one przekształcane przez bakterie jelitowe do związków o budowie zbliżonej do estrogenów.

Gdy w organizmie jest za mało tych hormonów, lignany uzupełniają ich pulę.

Mogą pomóc zarówno w leczeniu nieregularnych miesiączek (charakterystycznych dla premenopauzy), jak i zmniejszyć częstość i intensywność uderzeń gorąca w okresie menopauzalnym. Ochraniają również tkankę kostną przed utratą gęstości, zapobiegając osteoporozie.

Inne właściwości

Gdy estrogeny występują w organizmie kobiety w jeszcze prawidłowej ilości, wspomagają pracę naczyń krwionośnych. Kiedy zaczyna ich brakować, pogarsza się kurczliwość naczyń, nasila odkładanie płytek miażdżycowych i sztywnienie ścian tętnic.

Rośnie ryzyko choroby wieńcowej. I w tym przypadku pomóc mogą lignany: to nie tylko fitoestrogeny, ale także silne przeciwutleniacze. Są doskonałym uzupełnieniem diety przeciwmiażdżycowej, ponieważ obniżają poziom cholesterolu LDL.

Korzystnie wpływają też na serce i naczynia krwionośne. Badania przeprowadzone w 2010 r. przez holenderski uniwersytet w Utrechcie wykazały, że spożywanie w wieku menopauzalnym nawet umiarkowanych ilości lignanów może powstrzymać rozwój nadciśnienia. Ponadto zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w żyłach i tętnicach.

Nie do przecenienia są ich ochronne właściwości przed różnymi typami chorób związanych z pracą hormonów, m.in. rakiem piersi i jajnika. Przypuszczalnie lignany potrafią nasilać niszczenie nieprawidłowych komórek nowotworowych.

Lignany znajdziemy w pełnych ziarnach zbóż, razowym pieczywie, ciemnych makaronach i brązowym ryżu. Niestety, z tymi pokarmami trudno dostarczyć organizmowi ich odpowiednią ilość. Lepszym źródłem lignanów są nasiona roślin oleistych, np. siemię lniane i sezam.

Domowy test

Aby sprawdzić, czy wchodzimy w okres menopauzy, możemy sięgnąć po test z apteki, określający poziom hormonu folikulotropowego (FSH). Jego dokładność to nawet 99 proc.

Przy regularnych miesiączkach test należy zrobić w pierwszym tygodniu cyklu miesięcznego (pierwszy dzień cyklu jest pierwszym dniem krwawienia miesięcznego).

Kolejny test trzeba przeprowadzić tydzień później. W przypadku nieregularnych miesiączek test można wykonać w dowolnym dniu miesiąca i powtórzyć badanie po 7 dniach.

Przekwitanie w latach

Objawy przekwitania dokuczają kobietom z różnym nasileniem, zależnie od jego fazy, przeważnie w takiej kolejności: Bezpośrednio przed menopauzą: drażliwość, wybudzanie się nad ranem, uczucie napięcia, bóle głowy, nocne poty.

W czasie menopauzy: nastroje depresyjne, uderzenia gorąca, zlewne poty, bezsenność, nerwowość, drażliwość, stany lękowe.

Do trzech lat po menopauzie: nastroje depresyjne, uderzenia gorąca, zlewne poty, bezsenność, nerwowość, zawroty głowy.

Nasz ekspert dr Robert Kowalski, ginekolog: Gdy spada aktywność kobiecych hormonów, zwiększa się ryzyko chorób, np. miażdżycy. Dlatego nie zaniedbujmy badań kontrolnych (np. krwi), zalecanych przez lekarza rodzinnego.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.