Reklama
  • Wtorek, 26 kwietnia 2016 (08:00)

    Menopauza i jej skutki

Jak ją przetrwać i co musisz o niej wiedzieć?

Menopauza to tylko końcowy etap zmian hormonalnych. W języku medycznym oznacza ostatnią miesiączkę. Zwykle występuje ona w wieku 45-55 lat. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy przejść przez dość trudny dla każdej z nas okres tzw. przekwitania. Może on trwać od 5 do nawet 10 lat.

Ostateczne symptomy

Reklama

Brak miesiączki przez rok oznacza, że ostatnia, która wystąpiła, była menopauzą i czynność jajników wygasła. Aby to potwiedzić, możemy zbadać poziom hormonu FSH w surowicy krwi (o menopauzie świadczy przekraczający 40 j.m./ml, w dwóch badaniach, w odstępie miesiąca).

Estrogeny z natury

Soja. Jej nasiona zawierają izoflawony. Są to substancje, których działanie przypomina działanie estrogenów (np. preparat Soyfem, ser tofu).

Pluskwica groniasta. Składniki zawarte w korzeniu tej rośliny stymulują działanie tych samych obszarów mózgu co estrogeny (preparaty: Klimasol, Klimodynon, Remifemin).

Koniczyna łąkowa. Jej kwiaty i liście zawierają łagodzące dolegliwości fitoestrogeny (np. herbatka Klimakterfix).

Jak zapobiec osłabieniu kości?

Niestety, klimakterium nie pozostaje bez wpływu na nasz układ kostny. Tuż po menopauzie u każdej kobiety rozpoczyna się proces zmniejszania gęstości kości (o 1-3 proc. rocznie). Ryzyko złamań jest wówczas o 30 proc. większe niż u mężczyzn w tym samym wieku! Aby zapobiec osteoporozie, pij mleko, jogurty, jedz białe i żółte sery.

Są bogate w wapń, ważny budulec kości. Pamiętaj, że aby wapń dobrze się przyswoił, potrzebny jest ci fosfor, który znajduje się w rybach, mięsie, jajach, produktach zbożowych, serach. W tłustych rybach morskich, tranie i jajach znajdziesz też ważną dla kości wit. D. Nie zapominaj o gimnastyce.

Nieprzyjemne dolegliwości

Konsekwencją zaburzeń hormonalnych, odczuwaną przez większość kobiet po 40. r. ż., jest tzw. zespół objawów naczynioruchowych. Należą do nich niezwykle nieprzyjemne i utrudniające życie: uderzenia gorąca, nocne poty i palpitacje serca. Ten okres jest trudny także ze względu na wahania nastrojów, bezsenność, uczucie niepokoju czy spadek pewności siebie.

Jeśli nie możesz sobie z nimi poradzić, zapytaj ginekologa o metody terapii. Do wyboru są te naturalne, np. hartowanie naczyń przy pomocy ciepło-zimnych pryszniców, medytacja, joga itp., jak i medyczne, czyli przyjmowanie preparatów uzupełniających hormony, których nie wytwarzają już jajniki. Jest to tzw. hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Trwałe skutki klimakterium

Pierwsze lata po menopauzie to okres, gdy dostrzegamy w swoim organizmie pewne trwałe zmiany wywołane klimakterium. Ściany pochwy stają się cieńsze, zmniejsza się ich elastyczność. To oraz utrata kwasowości wydzieliny pochwowej czyni ją podatną na zapalenia, podrażnienia i zakażenia.

Stosunek płciowy staje się bolesny. Zmiany w budowie i funkcjonowaniu cewki oraz pęcherza moczowego przyczyniają się do nietrzymania moczu oraz jego częstszego oddawania, także w nocy.

Przerost endometrium

Po 40. r. ż. zauważamy, że miesiączki stają się nieregularne: najpierw częstsze, bardziej obfite lub skąpe, dłuższe lub krótsze, nieraz poprzedzone plamieniem, potem zaś coraz rzadsze. Błona śluzowa macicy (endometrium), nie mogąc się co miesiąc złuszczać, przerasta.

Może to prowadzić nawet do krwotoków, których powstrzymanie wymaga łyżeczkowania macicy. Pamiętajmy, że z przewlekłą nierówno-wagą kobiecych hormonów związany jest rozwój w endometrium zmian przednowotworowych lub nowotworów.

Życie na gorąco
Więcej na temat:menopauza | Ona | O.N.A. | skutki | Soja | koniczyna | stosunek | brak | one | One! | Ono | One | Oni | Oni

Zobacz również

  • Najskuteczniejsza jest hormonalna terapia zastępcza. Gdy jednak nie można jej stosować, trzeba wybrać dietę, ruch i zioła. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.