Reklama
  • Poniedziałek, 10 sierpnia 2015 (13:05)

    Menopauza - jak zachować dobrą formę

Ogromne znaczenie w okresie menopauzy ma prowadzenie zdrowego, zrównoważonego trybu życia. Warto wykorzystać ten czas na własny rozwój i samorealizację.

Nie wszystkie kobiety tak samo przechodzą klimakterium. Są i takie, które tego nawet nie zauważają! Najczęściej to te panie, które są wciąż aktywne i mają dobre relacje z otoczeniem.

Większość jednak wcześniej czy później zacznie odczuwać niekorzystne objawy. Warto wtedy sobie pomóc.

Bądź aktywna

Reklama

Jeśli nie ćwiczyłaś, to w okresie klimakterium jest to konieczne. Aktywność fizyczna, nawet ta najprostsza (spacery) podnosi nastrój i zmniejsza stres.

Ćwiczenia zwiększają poziom endorfin, czyli naturalnych związków chemicznych produkowanych przez mózg. Kobietom w okresie menopauzy zaleca się zazwyczaj ćwiczenia aerobowe – bieganie, pływanie, taniec, ale badania pokazują, że umiarkowane ćwiczenia siłowe, zwane oporowymi, także są korzystne.

Może to być gimnastyka z niewielkimi ciężarkami (nawet butelkami wody). Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem.

Wykorzystaj zioła

Objawy menopauzy, zwłaszcza takie jak uderzenia gorąca czy zlewne poty i huśtawki nastroju łagodzą herbatki ziołowe np. z liści malin, kozłka lekarskiego, pluskwicy, szyszek chmielu, ziela serdecznika, przywrotnika i melisy.

Czubatą łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pij napar letni, nie gorący. Pierwiosnek i czarna porzeczka zapobiegają wzdęciom, a maść z nagietka łagodzi świąd okolic intymnych.

Suchość pochwy zmniejszy picie oleju z wiesiołka (dwa razy dziennie po pół łyżeczki).

Sięgnij po witaminy

Właściwie dopasowana przez lekarza dawka wit. E pomaga zwalczyć napady „uczucia gorąca” i nocne poty. Z kolei wit. B complex zapobiega zmęczeniu i wahaniom nastroju.

Częste pytania

1 Czy moźna zajść w ciążę w okresie menopauzy?

Najnowsze technologie medyczne sprawiają, że możliwe jest rodzenie dzieci przez kobiety po menopauzie, mimo że ich jajniki już nie produkują komórek jajowych. Stosuje się wówczas intensywną terapię hormonalną, by przygotować organizm do ciąży, a następnie wprowadza do macicy zapłodnione jajo kobiety-dawczyni.

Dziś coraz więcej kobiet jest zainteresowanych taką metodą, choć budzi ona dużo kontrowersji, gdyż dotyczy głównie kobiet w wieku po 50. i 60. roku życia.

2 Czy podawanie hormonów może spowodować tycie?

Stosowanie htm, nawet przez wiele lat, nie ma wpływu na masę ciała. U niektórych kobiet dochodzi do przejściowego zatrzymania wody w organizmie, które jest często brane za wzrost wagi. Ten objaw ustępuje samoistnie.

3 Czy palenie papierosów przyspiesza menopazuzę?

Tak. Inne używki, np. picie nadmiernych ilości kawy (powyżej pięciu filiżanek dziennie) również powo- duje wcześniejsze pojawienie się np. uderzeń gorąca.

4 Czy prawdą jest, że kobiety z nadwagą póżniej mają klimakterium?

Nie do końca. Kobiety otyłe mają co prawda nieco wyższy poziom estrogenów, gdyż tkanka tłuszczowa produkuje niewielką ilość tych hormonów, ale jest ich jednak za mało, by zrekompensować niedobór spowodowany zanikaniem funkcji jajników.

Słowniczek terminów

Hormony – związki chemiczne wytwarzane w organizmie. FSH – hormon folikulotropowy. U kobiet pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i wydzielanie estrogenów.

LH – hormon luteinizujący, odpowiedzialny za funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder, które z kolei produkują testosteron.

Estradiol – naturalny estrogen.

Estrogeny – hormony płciowe. U kobiet odpowiadają za kształtowanie się żeńskich narządów płciowych i regulują cykl miesiączkowy.

Faza folikularna – pierwszy etap cyklu miesięcznego (od ostatniego dnia krwawienia do owulacji).

Faza lutealna – ostatnia faza cyklu (od dnia ustania owulacji do dnia krwawienia).

Tele Tydzień
Więcej na temat:menopauza | Nie | hormony

Zobacz również

  • W Polsce jest około 8 milionów kobiet w okresie menopauzy. To nie choroba, lecz kolejny etap życia. Co zrobić, by nie był zbyt uciążliwy? więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 305 osób Dodaj komentarz
FajnaBabka

~FajnaBabka -

Przy menopauzie skupiłam się głównie na zlikwidowaniu jej skutków głównie uderzeń gorąca bo to było najgorsze co mogło mnie spotkać.Stosowałam naturalny suplement Menopauzin a dla zachowania formy chodziłam sobie na jogę.

FajnaBabka

~FajnaBabka -

Przy menopauzie skupiłam się głównie na zlikwidowaniu jej skutków głównie uderzeń gorąca bo to było najgorsze co mogło mnie spotkać.Stosowałam naturalny suplement Menopauzin a dla zachowania formy chodziłam sobie na jogę.