Reklama
  • Wtorek, 4 października 2016 (13:05)

    Menopauza. Otwieramy nowy rozdział naszego życia!

Jeśli myślisz o tym, czego dokonałaś w swoim życiu do tej pory i ten bilans nie do końca wyszedł ci na plus, właśnie teraz jest najlepszy czas, żeby zrobić listę swoich potrzeb i po kolei ją realizować – radzi psycholog.

Reklama

Wiele kobiet postrzega okres menopauzy jako coś wstydliwego. Niepotrzebnie. Zmiany czasem trudno zaakceptować, ale nie wtedy, gdy budujemy poczucie własnej wartości w wielu obszarach naszego życia. Nie tylko wygląd nas definiuje, ale także to, ilu mamy przyjaciół, jakie mamy umiejętności, doświadczenia, wiedzę. To wszystko daje nam poczucie spełnienia, świadomości siebie, tego kim jestem, a to jest najlepsza broń przed nieprzyjemnymi emocjami.

Jak przejść ten czas i być szczęśliwą, zapytaliśmy psycholog i psychotepaeutkę, specjalistkę od uzależnień Bożenę Nagrodzką (57 l.), która ten etap ma już za sobą.

Przez psychologów menopauza określana jest jako kolejny punkt zwrotny w naszym życiu, jak wtedy, gdy zaczynałyśmy studia, wychodziłyśmy za mąż, czy rodziłyśmy dzieci. Często boimy się zmian fizycznych, które jej towarzyszą, ale przecież w naszym organizmie zachodzą one przez całe życie. Są nieuniknione, jednak nie muszą być dla nas trudne.

Okres menopauzy to przecież czas... większej swobody. Dzieci mają swoje rodziny, nie wymagają już absorbujacej opieki, mamy w miarę ustabilizowane życie zawodowe, a często nawet zajmujemy ważne stanowiska. To naturalne, że rozmyślamy, podsumowujemy, szukamy sensu życia. I dobrze, bo z tą mądrością, którą mamy dziś, możemy jeszcze wiele zrobić.

Zadbaj o siebie

Nie porównuj się z młodszymi kobietami: córką, sąsiadką, modelką z okładki. Spójrz na Meryl Streep czy Krystynę Jandę. Są wyjątkowe i to właśnie wiek dodaje im piękna i uroku. Ty także masz wiedzę, mądrość życiową, mnóstwo doświadczeń i to cię buduje jako kobietę i jako człowieka.

– Zmiany fizyczne są nieuchronne, ale możesz zrobić wiele dla siebie, by czuć się dobrze w swojej skórze. Teraz masz na to wreszcie czas – podpowiada psycholog.

Kobieta w każdym wieku chce czuć się piękna. Dlatego dbaj o wygląd. Włosy, dłonie, cera, możesz je pielęgnować w salonie kosmetycznym albo w domu. Nawilżanie skóry, manicure, nowa fryzura pozwolą ci wejść w nowy etap twojego życia pewnym krokiem. Poczujesz się atrakcyjna.

Ruch nie tylko usprawnia nasze mięśnie, układ odpornościowy, układ krążenia, ale wysiłek fizyczny często pomaga nam uporać się z nieprzyjemnymi emocjami i obniżonym nastrojem. Wystarczą spacery, pilates. Zajęcia dla dojrzałych kobiet można znaleźć w ofercie wielu ośrodków fitness.

Szukaj dla siebie nowych ról

Łatwiej pogodzić się z zachodzącymi zmianami, jeśli nasze życie jest satysfakcjonujące – podkreśla Bożena Nagrodzka. – Tak naprawdę moje życie zawodowe nabrało tempa dopiero wtedy, gdy córka była już dorosła. Jestem najlepszym przykładem tego, że wiek dojrzały nie zamyka nam drogi do rozwoju, ale ją otwiera – wyznaje psychoterapeutka. Menopauza wiąże się z nowym etapem w naszym życiu, a co za tym idzie – z nowymi rolami.

Psychologowie mówią, że jest to czas, kiedy możemy wybierać, co dla nas dobre. I wreszcie pomyśleć o sobie.

Nadchodzący czas to nie zagrożenie, ale szansa na twój rozwój. Do tej pory rezygnowałaś ze swoich potrzeb na rzecz innych. Teraz możesz o sobie decydować. Masz szansę na realizowanie zainteresowań. I to nie tylko pasji: szycia, projektowania ubrań, ale także rozwoju zawodowego. Jest duża oferta studiów podyplomowych, kursów, warsztatów.

Satysfakcjonujące życie zawodowe poprawia naszą kondycję psychiczną. Bo w życiu najważniejsze jest, by kochać i pracować, jak mawiał Zygmunt Freud.

Korzystaj z życia. Twoje urlopy podporządkowane były rodzinie, remontom? Zapewne są miejsca, które chciałabyś odwiedzić, a nie składało się, żeby tam pojechać. Rób wreszcie to, co sprawia ci przyjemność.

Otwieraj się na nowych znajomych

To ludzie są w naszym życiu najważniejsi. Jedne przyjaźnie przetrwają próbę czasu, inne gdzieś po drodze się rozpadną. Dlatego szukaj nowych okazji do spotkań. – Lęk przed przyszłością, starzeniem się dużo łatwiej przezwyciężyć, gdy otaczamy się ludźmi w naszym wieku, którzy rozumieją nasze obawy, problemy i pomogą nam je przezwyciężyć – podkreśla psycholog.

Nie zamykaj się w domu. Odśwież stare znajomości. Dbaj o relacje rodzinne. Czerp radość z życia, zawieraj nowe przyjaźnie, jeśli jesteś samotna, poszukaj przyjaciela. Na miłość też nigdy nie jest za późno.

Zbliż się do partnera

Twoje zadowolenie ze związku i relacji z partnerem ma duży wpływ na twoje emocje. Powróćcie do dawnych zainteresowań, szukajcie nowych wyzwań.

Okres menopauzy nie oznacza końca intymnej sfery związku. Wręcz przeciwnie, wchodzi ona na nowy poziom. Czasami mówi się o spadku libido. Według badań jednak częściej ma on podłoże psychologiczne niż hormonalne. Naukowcy twierdzą wręcz, że nasz popęd seksualny pozostaje na niezmienionym poziomie, a nawet rośnie.

– Jeśli odczuwamy suchość pochwy, warto zadbać o środki farmakologiczne, które poprawią nam komfort zbliżenia. Pamiętajmy jednak, że są także inne formy bliskości w związku: pocałunki, przytulanie, pieszczoty – podkreśla psycholog.

Obserwuj swoje emocje

Dużo się mówi o depresji związanej z menopauzą. Psychologowie jednak twierdzą, że częściej mamy do czynienia z przygnębieniem i lękiem. I jeśli zaczniemy na nie szybko reagować, będą stanem przejściowym.

– Depresja to stałe zaburzenie nastroju. To stan, kiedy nie postrzegamy niczego dobrego w sobie, w tym co działo się dawniej, ani co nas czeka w przyszłości. Nic nas nie cieszy, nawet przez chwilę. Depresja zaburza nasze życie – wylicza psycholog. W okresie menopauzy może pojawić się zazwyczaj wtedy, gdy miałyśmy już takie skłonności w przeszłości.

I jeśli nie potrafimy poradzić sobie z dręczącymi nas myślami i nastrojem, warto zgłosić się do psychologa lub psychiatry. – Nie trzeba wstydzić się, że z nich korzystamy – uważa Bożena Nagrodzka.

Kieliszek alkoholu nie rozwiąże naszych problemów

– Ze względu na obniżony nastrój w okresie pre i menopauzy możemy także mieć dużo większą skłonność do uzależnień, zwłaszcza od alkoholu – twierdzi Bożena Nagrodzka. – To może być niebezpieczny okres. Wiele moich pacjentek sięga po używki, ponieważ same nie mogły poradzić sobie z natrętnymi myślami o przemijaniu.

To nie jest dobry sposób na rozwiązanie tego problemu. Zamiast sięgać po kieliszek, warto poszukać pomocy u specjalisty. A oprócz tego otaczajmy się ludźmi życzliwymi, rozmawiajmy o swoich uczuciach, potrzebach i problemach – radzi psycholog. To pomoże rozwiązać problem.

Możesz to czuć...

Wahania emocjonalne i obniżony nastrój – częściej możesz czuć gniew, euforię, lęk, smutek, jakby wszystkie emocje chciały naraz zaistnieć. To wynik działania hormonów. Gdy jesteśmy świadome tych zmian, łatwiej nam nad nimi panować.

Poczucie utraty kobiecości – to bardzo subiektywne odczucie. W tym okresie jesteśmy bardziej wrażliwe na punkcie naszego wyglądu. Dlatego warto o siebie zadbać, o profilaktykę zdrowotną, ale także o włosy i cerę. Dziś kobiety około 50. roku życia wyglądają dużo młodziej niż kiedyś!

Świat kobiety

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.