Reklama
  • Poniedziałek, 9 listopada 2015 (10:05)

    Menopauza: podejmij wyzwania nowego etapu życia

Patrzysz na swoje życie wstecz i myślisz – wszystko co najlepsze już za mną... Życie toczy się dalej, a przed tobą wiele szczęśliwych dni. Przestań się zamartwiać, uśmiechnij się i działaj! są najbardziej typowe dla okresu przekwitania. Ale mogą pojawiać się także z innych powodów. Sprawdź, jak zorientować się, co jest ich podłożem, a następnie skutecznie je złagodzić.

W życiu każdej kobiety przychodzi czas, gdy to biologia, a dokładnie zmiany hormonalne odbierają nieco poczucia kobiecości, atrakcyjności, zaczynają kierować emocjami.

Reklama

Kilka drobnych korekt, spojrzenie na upływający czas inaczej pomoże ci odzyskać radość i optymizm. To wciąż ty stoisz za sterami swojego życia! Nie zbaczaj z kursu na szczęście.

Więcej chwil dla siebie

Codzienne obowiązki w dużym stopniu stawiają przed nami cele i zadania. Teraz to się zmienia. Wizja emerytury jest coraz bliższa. Dzieci stają się bardziej niezależne i nie potrzebują mamy w takim stopniu jak kiedyś.

Przyznaj się, czy nie marzyłaś kiedyś o takiej wolności? Kiedy to nie szef czy rodzina będą wyznaczali ci cele, organizowali czas. Ta chwila nadeszła! Postaraj się jakoś ją zagospodarować, aby nie rozpanoszyła się w niej... pustka. Zastanów się, jak chciałabyś wypełnić ten czas i z kim go dzielić.

Na pasję nigdy nie jest za późno

To dobry moment, aby wrócić do hobby, na które trudno było w przeszłości wygospodarować czas. Przypomnij sobie, co pochłaniało twoją uwagę kilkanaście lat temu i wróć do tego. Jeśli okaże się, że do robótek ręcznych, malowania czy ogrodnictwa straciłaś już zapał i serce, poszukaj czegoś nowego.

Może odkryjesz w sobie sportową żyłkę? Tak wiele klubów oferuje zajęcia dla pań w średnim wieku. A może namówisz sąsiadkę czy koleżanki do uprawiania tak modnego nordic walking? Spokojny spacer z kijkami nie tylko wypełni ci czas, ale też przysłuży się zdrowiu i us- pokoi nieco rozchwiane emocje. Zrelaksuje, wyciszy, podniesie poziom endorfin ̵ hormonów szczęścia.

Dobrze czuć się potrzebną

Nie bez przyczyny zwątpienie i pustka pojawiają się, gdy dzieci odchodzą z domu czy kończy życie zawodowe.

Rodzicielstwo i praca sprawiają, że czujemy się komuś potrzebne, a nawet niezastąpione. Warto podtrzymywać takie przeświadczenie. Taktownie, bez narzucania się daj do zrozumienia dorosłym już dzieciom, że mogą na ciebie liczyć.

Rozpieszczaj wnuki, racząc je ich ulubionymi wypiekami. Okaż cierpliwość i troskę starzejącym się rodzicom czy samotnej sąsiadce. Nie przechodź obojętnie obok mieszkającej nieopodal rodziny, którą los wystawił na ciężką próbę.

Okazuj serce innym, bo to nadaje życiu sens ̵ bez względu na to, ile masz lat.

Gimnastyka umysłu

Zapewne częściej bywasz rozkojarzona, zdenerwowana, z głowy uciekają ci ważne rzeczy. A przecież kiedyś tak nie było! Ćwicz umysł, a zachowa sprawność i bystrość na dłużej.

Czytaj, rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki. Może odświeżysz znajomość języka obcego, którego uczyłaś się dawniej albo zaczniesz uczyć się nowego.

Zaplanuj podróż, którą chciałabyś wkrótce odbyć. Dowiedz się, co warto zwiedzić, co ciekawego zobaczyć. Bądź wciąż ciekawa świata i miej marzenia!

Wciąż atrakcyjna

Nie pozwól sobie wmówić, że przestałaś być atrakcyjną kobietą! Jak dawniej z pasją ulegaj temu, co tak wszystkie kochamy - spraw sobie modny ciuszek, nowy kosmetyk, perfumy. Może poprosisz fryzjera, by zaproponował ci nową fryzurę? Więcej zmarszczek i kilogramów nie skradnie ci kobiecości, gdy wciąż będziesz o siebie dbać!

Jakich zmian emocjonalnych możesz się spodziewać?

Dobre i złe dni przeplatają się dość często. Otoczenie, a nawet ty sama możesz być zaskoczona swoim zachowaniem, nagłą reakcją, nad którymi trudno ci zapanować.

Przecież nigdy taka nie byłam, co się dzieje – zastanawiasz się! Dobrze mieć przy sobie wyrozumiałych bliskich, którzy pomogą przetrwać ten trudny okres. Warto też im i sobie uświadomić, jak zmiany hormonalne mogą wpływać na psychikę.

Huśtawka nastrojów. Od radości po napady gniewu. Kobietom w okresie przekwitania mogą towarzyszyć częste zmiany stanów emocjonalnych, nasilające konfikty z innymi ludźmi (w rodzinie, pracy, wśród znajomych, sąsiadów).

Rozdrażnienie. Odczuwanie lęku, niepokoju, niczym nieuzasadnionej irytacji, wyolbrzymianie problemów. Bywa, że drobiazg, czyjś wydawałoby się mało znaczący gest lub słowo mogą wprowadzić w niekomfortowy nastrój.

Przygnębienie. Smutek, płaczliwość, poczucie utraty sensu życia niekiedy prowadzą nawet do depresji. Gdy stany takie są długotrwałe i dezorganizują życie, warto powiedzieć o nich lekarzowi lub skonsultować je z psychologiem.

Zobojętnienie. Sprawy, które do tej pory były istotne, są lekceważone. Przejawem tego jest np. wycofanie się z życia towarzyskiego, zaniedbywanie obowiązków czy wyglądu.

Jak znaleźć nowych przyjaciół?

Nie wszystkie znajomości wytrzymują próbę czasu. Gdy wokół ciebie zrobiło się pusto, podejmij próbę nawiązania nowych relacji.

Zrób pierwszy krok. Sama zacznij rozmowę z kimś, kto budzi twoje zaufanie, mijasz go codziennie w sklepie, w parku na spacerze z psem.

Wyjdź do ludzi. Zapisz się na warsztaty w osiedlowym klubie, wybierz na wystawę lub koncert. To dobre okazje do nawiązania rozmowy i poznania nowych ludzi.

Odśwież znajomości sprzed lat. Napisz list, mail lub zaczep na Facebooku dawnego znajomego. Wspomnienia was połączą i kto wie, może znów zbliżą do siebie.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:menopauza | Nie | życia | Życie | Życie

Zobacz również

  • Wizyty położnej środowiskowej kojarzą nam się tylko z okresem ciąży i połogu. Mało kto wie, że na jej pomoc mogą też liczyć panie, które ciężko przechodzą okres przekwitania oraz kobiety po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.