Reklama
  • Poniedziałek, 13 czerwca 2016 (11:05)

    Menopauza? To za wcześnie!

Miesiączki ustają w okresie przekwitania. Ale niekiedy może się to zdarzyć już ok. 40 r.ż.

Masz zaburzenia miesiączkowania? Może to świadczyć nie tylko o stresie czy zaburzeniach tarczycy, ale nawet o wczesnej menopauzie.

Niepokojące objawy

Sygnałem menopauzy są czę stsze, skąpe lub obfite miesiączki (zob. ramka i opis). Cykle stają się nieregularne, skrzepowate, między krwawieniami są plamienia, a w końcu miesiączki w ogóle ustają. Do tego dochodzą gwałtowne uderzenia gorąca, nocne poty, kołatania serca, drażliwość, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, ataki płaczu, bóle głowy.

Reklama

Charakterystyczne są wahania nastroju, tycie, bezsenność. Kobiety skarżą się na suchość skóry i pochwy, bolesne stosunki, częste infekcje intymne i nietrzymanie moczu.

Jak to się dzieje?

Zwykle menopauza pojawia się po 30. latach aktywności rozrodczej kobiety (między 45. a 55. r.ż.) i jest oznaką przekwitania. Organizm zwalnia wówczas tempo i maleje stężenie żeńskich hormonów: estrogenów i progesteronu.

To sprawia, że jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, ustaje miesiączkowanie i zdolność do zajścia w ciążę. Kobieta wchodzi w okres menopauzy (klimakterium). Ale niekiedy dzieje się to szybciej.

Różne przyczyny

Genetyczne. Gdy mama ma wcześnie menopauzę, z córką może być tak samo. Prawdopodobieństwo wynosi ok. 30 procent. Odchudzanie. Przekwitanie przyspiesza długotrwałe odchudzanie się, niedożywienie (zwłaszcza anoreksja) i ciągły stres.

Leki. Objawy menopauzy powodują preparaty, np. na endometriozę, mięśniaki macicy, tzw. zespół policystycznych jajników. Radio- i chemioterapia. Te skuteczne metody leczenia raka mają niestety skutki uboczne, ponieważ mogą uszkadzać jajniki.

Operacje. Podobne działanie mają zabiegi usunięcia macicy i jajników (histerektomia). Tak się także dzieje, gdy oprócz macicy usuwa się jeden jajnik, bo ten, który pozostał, jest niedokrwiony.

Palenie. Nikotyna działa na ośrodkowy układ nerwowy i hamuje ilość hormonów płciowych.

Autoagresja. Z niewiadomych powodów organizm sam zaczyna niszczyć tkankę jajników.

Menopauzę mogą mieć wcześniej kobiety nie mające dzieci lub te, które późno rodziły.

Czas do lekarza

Przedwczesne klimakterium mogą potwierdzić lub wykluczyć badania ilości żeńskich hormonów we krwi. Gdy ich poziom jest niski, trzeba rozpocząć leczenie, bo ma to niekorzystny wpływ na układ nerwowy, przyspiesza osteoporozę i choroby krążenia.

Jeżeli menopauza to skutek leków, stresu czy diety, przykre objawy ustępują, gdy tylko wyeliminujemy przyczyny. Ale jeśli praca jajników wygasa, można stosować terapię hormonalną (z małą ilością estrogenów, dużą progestagenu) lub terapię zastępczą (HTZ).

Okres menopauzy łagodzą też preparaty z hormonami roślinnymi działającymi jak estrogeny (np. z soją, z wyciągami chmielu, melisy, ziela cimicifuga racemosa).

Kiedy masz okres

W układzie rozrodczym znajdują się jajniki, ja jowody, macica i pochwa. Jajniki produkują hormony, dzięki którym uwalnia się jajeczko. Po zapłodnieniu zagnieżdża się w macicy. Gdy nie zostaje zapłodnione, macica złuszcza się i mamy miesiączkę. Jeśli ilość hormonów spada, proces ten się zatrzymuje.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • W ciągu dnia jest ci nagle gorąco i robisz się czerwona na twarzy? W nocy często się pocisz tak, że musisz się przebierać, a nawet zmieniać pościel? Uderzenia gorąca i zlewne poty dotyczą od 50... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.