Reklama
  • Czwartek, 18 grudnia 2014 (15:00)

    Nie bój się menopauzy

Przekwitanie to część naszego życia. Nie kończy się ono na menopauzie! Przeciwnie, wiele kobiet twierdzi, że dopiero wtedy się zaczyna. Sprawdź, jak się do tego przygotować.

To jedynie końcowy etap klimakterium. W terminologii me dycznej oznacza ostatnią miesiączkę, która występuje zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przejść przez dość trudny okres przekwitania. Może on trwać od 5 do nawet 10 lat. Jak go rozpoznać?

Typowe objawy

Dotyczą całego organizmu kobiety, przy czym mo żna je podzielić na naczynio-ruchowe i psychiczne. Pierwsze to uderzenia gorąca, skoki ciśnienia, bóle głowy i nocne poty. Drugie dają oznaki zmęczenia, drażliwości czy zaburzeń koncentracji.

Reklama

Do tego stopniowo spada libido, pojawiają się huśtawki nastroju, a nawet depresja. Towarzyszą im objawy ze strony narządów płciowych, np. zapalenia dróg moczowych, nietrzymanie moczu i nieregularne miesiączki. Mogą także wystąpić bóle stawów, kości oraz kręgosłupa.

Jak sobie pomóc?

Na szczęście wszelkie objawy moż na złagodzić, stosując hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jeżeli występują przeciwwskazania w postaci choćby chorób naczyniowych, wątroby lub przebytych nowotworów, warto sięgnąć po inne pigułki z estrogenami roślinnymi. Trzeba to jednak omówić z lekarzem ginekologiem.

Dodatkowo, w związku z obniżeniem nastroju, zale cane jest przyjmowanie anty- depresantów albo tabletek zio łowych zawierających me lisę i dziurawiec. Wyciszenie, pozytywne myślenie i optymizm to połowa sukcesu.

Warunkiem dobrego samo- poczucia w tym okresie jest również racjonalne odżywianie. Należy zrezygnować z tłustych, kalorycznych potraw, za to jeść dużo surowych warzyw i owoców, chude mięso, ryby oraz nabiał. Taka dieta dobrze wpłynie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także doda Ci energii.

MP

Super TV
Więcej na temat:Nie

Zobacz również

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 21 osób Dodaj komentarz
ilona

~ilona -

mój ginekolog przekonał mnie do stosowania hormonalnej terapii zastępczej, teraz jestem zadowolona choć obawiałam się i nadal obawiam skutków ubocznych z jakimi może się ona wiązać dlatego za radą lekarza biorę także osłonowo harmonellę, dla mnie ważne że polecają ją specjaliści, chroni ona serce czy wątrobę, pomaga mi także utrzymać stałą wagę co zawsze było dla mnie problemem

Alena

~Alena -

Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni w starciu z menopauzą. Możemy łagodzić jej objawy, nie musimy męczyć się z uderzeniami gorąca. Istnieje na to kilka sposobów, ale najskuteczniejsza jest hormonalna terapia zastępcza. Odradzam suplementy diety, zwłaszcza gdy dolegliwości są bardzo nasilone, ponieważ fitoestrogeny to tylko placebo. Kiedyś wierzyłam w ich skuteczność, ale mnie zawiodły, a ginekolog odwiódł od dalszego wyrzucania pieniędzy w błoto. Artykuł Climea Forte pomoc dla kobiet w okresie menopauzy czy placebo utwierdził mnie w tym przekonaniu.