Reklama
  • Czwartek, 7 lipca 2016 (14:00)

    Objawy menopauzy: co je przyspiesza, a co łagodzi

Reklama

●Palenie papierosów i uboga dieta podkręcają tempo przekwitania. TO PRAWDA! A to dlatego, że toksyczne składniki dymu tytoniowego zmniejszają produkcję kobiecych hormonów – estrogenów i są przyczyną niedotlenienia oraz uszkodzenia jajników. To może przyspieszyć klimakterium nawet o 5 lat. Również stosowanie ostrych diet odchudzających i wahania wagi źle wpływają na układ hormonalny.

●Doustna antykoncepcja może odwlec moment menopauzy. TO MIT! Wziął się z fałszywego założenia, że dzięki pigułkom nie „zużywamy” swoich komórek jajowych i będziemy dłużej miesiączkować. Jednak za menopauzę odpowiedzialne jest przede wszystkim wygaśnięcie czynności hormonalnej jajników, a to zjawisko nie jest hamowane przez antykoncepcję.

●Choroby tarczycy mogą wywołać wcześniejsze klimakterium. TO PRAWDA! Cały nasz organizm działa jak system naczyń połączonych. W chorobach tarczycy powstają przeciwciała, które uszkadzają strukturę i funkcję tego ważnego gruczołu. Mogą one jednocześnie atakować jajniki. Dzieje się tak również w przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów. Menopauzę mogą też przyspieszyć nieleczone nadciśnienie czy cukrzyca.

●Codzienna porcja ruchu opóźnia objawy przekwitania. TO PRAWDA! Dzieje się tak z wielu powodów. M.in. dzięki aktywności fizycznej lepiej radzimy sobie ze stresem, który źle wpływa na produkcję hormonów. Zapobiegamy też chorobom cywilizacyjnym, które przyspieszają klimakterium.

●Suchość pochwy może być pierwszym sygnałem zbliżającej się menopauzy. TO PRAWDA! Warto to wiedzieć, by jak najwcześniej o siebie zadbać, m.in. rzucić palenie, jeść produkty bogate w roślinne estrogeny (m.in. soja, siemię lniane), zacząć ćwiczyć. Warto wtedy wybrać się do ginekologa, który oceni stan błony śluzowej pochwy i skieruje na badania hormonalne. Zaleci też środki, np. żele łagodzące uciążliwe uczucie suchości miejsc intymnych.

Naj
Więcej na temat:choroby | warto | palenie tytoniu | codzienna | ustna | Ca | CO | Co?

Zobacz również

  • Naukowcom udało się wyłapać pierwsze zmiany w kobiecym cyklu miesięcznym, po których można już liczyć lata, jakie pozostały paniom do menopauzy. Termin ostatniej miesiączki da się „z grubsza”... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.