Reklama
  • Poniedziałek, 30 stycznia (08:00)

    Olejki eteryczne łagodzą objawy menopauzy

Dokucza ci rozdrażnienie, miewasz uderzenia gorąca albo problemy ze snem? Wypróbuj aromaterapię! Zabiegi z użyciem intensywnie pachnących olejków nie tylko odprężą cię i zrelaksują, ale też zmniejszą przypadłości.

Reklama

Menopauza to naturalna faza w życiu każdej kobiety. Jedne z nas znoszą ją lepiej, innym przez długie miesiące jej objawy dają się we znaki. W przetrwaniu tego niełatwego okresu – poza metodami farmakologicznymi – pomocne bywają również naturalne sposoby.

Jednym z najskuteczniejszych jest aromaterapia. Dobroczynne substancje ulatniające się z odpowiednio dobranych olejków eterycznych wpływają na poziom estrogenów, przywracając harmonię emocjonalną, tonując nastroje i wzmacniając organizm.

Do zabiegów aromaterapeutycznych, które zwalczają objawy klimakterium, należą przede wszystkim kąpiele, masaże oraz rozpylanie olejków w kominku aromaterapeutycznym. Nie wiesz, w jaki sposób wykorzystać cudowną moc zapachów do złagodzenia symptomów menopauzy? Oto nasze podpowiedzi.

Zapobiegają zatrzymaniu wody

Często czujesz się obrzmiała i ociężała? Puchną ci nogi, stopy i ręce? Zdaniem naukowców na takie dolegliwości skarży się blisko 90% kobiet w okresie przekwitania.

Co pomoże? Jeżeli zauważyłaś u siebie skłonność do za trzymywania wody w organizmie, sięgnij po olejek cytrynowy, eukaliptusowy, majerankowy lub jałowcowy.

Przepis I: Do wanny z ciepłą wodą dodaj po 15-20 kropli olejku jałowcowego, z geranium oraz cyprysowego. Pozostań w kąpieli przez 10-15 min. Zabieg powtarzaj 3 razy w tygodniu.

Przepis II: 3 krople olejku eukaliptusowego oraz 2 krople olejku jałowcowego zmieszaj z 1 łyżką stołową oleju bazowego, np. z pestek winogron, rzepakowego albo lnianego.

Gotową mieszaniną masuj ciało od dołu ku górze: zacznij od kostek, potem posuwaj się w górę nóg, a następnie ugniataj pośladki, brzuch, klatkę pier siową i ręce.

Powstrzymują uderzenia gorąca

Uczucie ciepła przepływającego przez całe ciało z towarzyszącym mu poceniem się i wypiekami na twarzy jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów menopauzy.

Co pomoże? Wypróbuj olejki: melisowy, miętowy, geraniowy, lawendowy i neroli.

Przepis I: Do wanny wlej po 3 krople olejku lawendowego, geraniowego, sandałowego i 1 kroplę olejku miętowego. Kąp się 20-30 minut.

Przepis II: 2 razy w tygodniu masuj ciało mieszaniną 5 kropli olejku melisowego, 1 kropli olejku miętowego i 1 łyżki stołowej oliwy.

Wzmacniają kości

Na bóle i osłabienie struktury kości skarży się wiele kobiet w okresie przekwitania. Na szczęście można z tym skutecznie walczyć.

Co pomoże? Aby wzmocnić kości, sięgnij po olejek golteriowy oraz tatarakowy.

Przepis: 4 krople olejku gol teriowego (lub tatarakowego) i 1 kroplę olejku miętowego (dla ładnego zapachu) zmieszaj z 1 łyżką oliwy i wmasuj w bolące miejsce.

Poprawiają nastrój

Przyczyną drażliwości, napięcia emocjonalnego i wahania nastrojów, które odczuwa w okresie klimakterium większość kobiet, jest spadek poziomu estrogenów, wynikający z wygasającej funkcji jajników.

Co pomoże? Aby pokonać zmienne nastroje, wystarczy sięgnąć po olejki: geraniowy, manuka, sosnowy, rozmary nowy, z szałwii.

Przepis I: W kominku aromaterapeutycznym podgrzej 5 kropli olejku z szałwii, 4 krople olejku manuka i 1 kroplę olejku sandałowego. Zabieg taki przeprowadzaj raz dziennie, np. wieczorem.

Przepis II: Do wanny dodaj po 3 krople olejku rozmarynowego i lawendowego. Relaksuj się przez 20 minut.

Zwalczają bezsenność

Trudności z zasypianiem, niespokojny sen i częste przebudzenia w nocy są jednymi z najczęstszych objawów pojawiających się u kobiet w okresie przekwitania.

Co pomoże? Przy bezsenności najskuteczniejsze są olejki: lawendowy, sandałowy, różany, jałowcowy oraz mandarynkowy.

Przepis I: Do wieczornej kąpieli dodaj 10 kropli olejku sandałowego, a następnie poleż w wannie przez około 15-20 minut.

Przepis II: Tuż przed snem nanieś 1-2 krople olejku lawendowego na poduszkę lub skrop nim chusteczkę, którą na kilka minut przyłożysz do nosa.

Naj

Zobacz również

  • W ziarnach lnu znajdują się lignany, czyli substancje, które łagodzą dolegliwości związane z przekwitaniem. Podczas menopauzy w organizmie zaczyna brakować kobiecych hormonów – estrogenów, a... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.