Reklama
  • Poniedziałek, 13 lutego (10:05)

    Ryzyko uszkodzeń kości po menopauzie

Zrób badania, a uchronisz się przed osteoporozą i chorobami serca.

Kiedy pani Beata (53 l.) była u mnie po zdjęciu gipsu ze złamanej ręki, stwierdziłam:

– Musimy zbadać ilość wapnia we krwi, które jest budulcem tkanki kostnej. W pani wieku spada bowiem ilość żeńskich hormonów, estrogenów chroniących kości. Rozwija się wtedy osteoporoza, która sprzyja złamaniom. Dam też pani skierowanie na densytometrię, czyli badanie gęstości tkanki kostnej. Dzięki temu dowiemy się, czy trzeba zażywać wapń, a nawet brać preparaty na receptę. Ważna jest również dieta zawierająca wapń.

Reklama

– Czy mogę mieć osteoporozę? – Tak. Bo złamała pani rękę, jest pani szczupła, po pięćdziesiątce. Zagrożenie wzrasta u tych, którzy jedzą mało wapnia, z małą masą kostną, z chorobami reumatycznymi, u biorących leki sterydowe. A także palących, mało aktywnych fizycznie, mających w rodzinie osoby z osteoporozą.

– Jakie jeszcze robić badania? – Trzeba kontrolować ciśnienie, bo spadek żeńskich hormonów zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Zrobimy morfologię krwi z określeniem poziomu cholesterolu, OB, rozmazem, a także EKG. Aby wykluczyć choroby tarczycy, sprawdzimy też poziom hormonu TSH. Zbadamy ilość glukozy we krwi, by wykluczyć stan przedcukrzycowy i cukrzycę.

– A „babskie” badania? – Powinna pani robić je regularnie przez cały czas. Raz na dwa lat wskazana jest mammografia u pań po 40. r.ż. – ze względu na zmiany w budowie piersi i w tkance, która je wypełnia.

U młodszych kobiet zaleca się USG piersi. Badania umożliwiają wykrycie nowotworu w początkowym stadium, gdy szansa na wyleczenie jest największa.

Tym bardziej, że zwykle rozwija się on między 50-69 rokiem życia. Warto też robić co dwa lata badanie cytologiczne u ginekologa, aby wykluczyć obecność komórek nowotworowych, raka macicy lub jajnika.

Słabnie tkanka kostna

Z wiekiem coraz słabsze kości mogą ulec uszkodzeniom. Najmniej skomplikowawane jest złamanie proste. U osób z osteoporozą zdarza się zła manie wieloodłamowe i z przemie szczeniem. Goją się one wtedy o wiele dłużej. Jeżeli się nie zrastają, wzmacnia się je za pomocą drutów.

Zdjęcie

Konsultacja  Alicja  Kuciej, internista /Mat. Redakcyjne
Konsultacja Alicja Kuciej, internista
/Mat. Redakcyjne

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Trudno jest zasnąć, gdy pot cię zalewa, a w głowie kłębią złe myśli. Poranny brak formy najlepiej złagodzi zastrzyk glukozy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.