Reklama
  • Piątek, 24 lutego (08:00)

    Sposoby na menopauzę

Najskuteczniejsza jest hormonalna terapia zastępcza. Gdy jednak nie można jej stosować, trzeba wybrać dietę, ruch i zioła.

Reklama

Niedawno do mojego gabinetu trafiła pani Grażyna (58). Uskarżała się na dolegliwości, które kojarzyła z menopauzą: brak krwawienia miesiączkowego od kilku miesięcy, uderzenia gorąca, poty i wahanie nastrojów. Wiek pacjentki i objawy, które opisała, wskazywały na menopauzę, nazywaną też klimakterium lub przekwitaniem. Zleciłem HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą, oraz zmiany w diecie.

Menopauzę przechodzimy ok. 50. roku życia

Do zmian, które mają nastąpić, organizm przygotowuje się jednak już od 35. roku życia. Zaczyna dochodzić wówczas do zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Coraz częściej zdarzają się bezowulacyjne cykle miesiączkowe.

W tzw. okresie premenopauzy cykle mogą mieć różną długość. Ponieważ menopauza jest naturalnym okresem życia kobiety, nie leczy się jej. Można natomiast łagodzić jej uciążliwe objawy. Najczęstsze i najbardziej dokuczliwe są uderzenia gorąca i napadowe pocenie się.

Przejawia się to nagłym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, głównie skóry twarzy i klatki piersiowej. Dolegliwości te często budzą nas w środku nocy, a to prowadzi do zaburzeń snu, a potem zmęczenia w ciągu dnia. Niedobór żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) powoduje też nadmierne pobudzenie organizmu, wywołuje niepokój, drażliwość, płaczliwość.

Często w tym okresie panie zaczynają skarżyć się na pogorszenie nastroju, lęki i stany depresyjne, nierzadko wymagające terapii lekami przeciwdepresyjnymi.

Niedoborem estrogenów spowodowana jest także suchość skóry i pochwy. Inne dolegliwości, które mogą pojawić się w okresie pomenopauzalnym, to: problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, częste oddawanie i nietrzymanie moczu.

Objawy menopauzy trwają przeciętnie od 3 do 5 lat. Czasem jest to okres zaledwie kilku miesięcy, a czasem mogą utrzymywać się jeszcze 10 lat od menopauzy.

Skutki menopauzy łagodzi hormonalna terapia zastępcza

Jej celem jest uzupełnienie niedoboru hormonów spowodowanego wygasaniem naturalnej czynności jajników. Ściślej mówiąc, chodzi o dostarczanie z zewnątrz estrogenów i progesteronu (lub jego pochodnych – progestagenów) w najmniejszych skutecznych terapeutycznie dawkach. Podczas terapii ustępują lub zmniejszają nasilenie najbardziej dokuczliwe objawy.

Główną zasadą w stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej jest indywidualne dobieranie dawki, rodzaju i drogi przyjmowania hormonu

Wybierając sposób terapii, lekarze kierują się m.in. potrzebami zdrowotnymi kobiety i jej wiekiem. Nie ma jednej formy terapii hormonalnej korzystnej dla wszystkich.

To, co służy jednym, innym może zaszkodzić. Hormony można przyjmować w rozmaitych formach: tabletek doustnych, plasterków przyklejanych na skórę, żeli do smarowania, globulek lub kremów dopochwowych. Wpływ na decyzję dotyczącą formy przyjmowania terapii ma pacjentka i lekarz. Nie każda kobieta może skorzystać z HTZ.

Z różnych powodów. Nie powinny stosować jej m.in. kobiety z chorobami wątroby oraz chorobą zakrzepowo-zatorową żył i tętnic, chorobą naczyń wieńcowych. Przeciwwskazaniem są także: niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych, choroba nowotworowa zależna od estrogenów (rak sutka, macicy, jajnika), niestabilna choroba wieńcowa, nieleczone nadciśnienie tętnicze.

Hormonalna terapia zastępcza nie tylko niweluje dolegliwości związane z menopauzą, ale także chroni przed jej następstwami, którymi są osteoporoza oraz choroba niedokrwienna serca.

Pamiętajmy!

Badania. Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku zgłosić się do ginekologa i wykonać USG piersi lub mammografię oraz cytologię.

Używki. Warto rzucić palenie, ponieważ zwiększa ryzyko wczesnej menopauzy, chorób serca i osteoporozy. Mniejsze ilości alkoholu i kawy zmniejszą uczucie niepokoju, zaradzą bezsenności i uderzeniom gorąca, które towarzyszą menopauzie.

Kosmetyki. Pamiętajmy o preparatach wzmacniających włosy, gdyż spadek poziomu hormonów często sprawia, że mocno rzedną. Niedogodności wynikające z suchości skóry można ograniczyć, stosując odpowiednie kremy nawilżające.

Ruch. Regularna aktywność fizyczna, 3 razy w tygodniu po 30 minut, zmniejszy uderzenia gorąca oraz nocne pocenie się. Zapobiegnie też nadwadze.

WAŻNE! HTZ nie sprzyja tyciu. Przybieranie na wadze w okresie menopauzy jest naturalne i wynika z niedoboru progesteronu i estrogenów.

Warto wiedzieć

Dieta. Codzienne posiłki powinny być bogate w owoce, warzywa, zboża, wapno, witaminę D, a ubogie w tłuszcze zwierzęce. Braki hormonów uzupełnia siemię lniane, cytrusy, orzechy oraz produkty sojowe, także pestki dyni.

Układ krążenia wzmocni spożywanie tłustych ryb morskich, takich jak makrela i łosoś. Należy unikać kawy, czekolady, alkoholu, soli, cukru oraz smażonych potraw.

Zioła. Uciążliwe objawy menopauzy złagodzą preparaty roślinne z wyciągiem z pluskwicy groniastej (np. Remifemin, Klimasol, Menofem) lub na bazie soi (np. Soyfem, Climea, Climarella). Pomocne będą preparaty ziołowo-mineralne (np. Naturapia Menopauza). Są dostępne bez recepty, ale zawsze warto skonsultować ich zażywanie z ginekologiem.

Przy nadpotliwości pijmy też napar z szałwii, a przy uderzeniach gorąca – sok z jemioły. Gdy brakuje nam energii, nie zapominajmy o żeń-szeniu. Uwaga! Kuracje ziołami stosujmy przez 3 miesiące, a potem zróbmy miesięczną przerwę.

Zdaniem specjalisty

Zastosowanie HTZ jest możliwe, gdy nie ma przeciwwskazań do przyjmowania hormonów.

O rozpoczęciu leczenia decyduje lekarz wspólnie z pacjentką po dokładnym wywiadzie rodzinnym, badaniu ginekologicznym oraz wykonaniu cytologii, USG dopochwowego, mammografii, a także badań laboratoryjnych krwi oceniających stężenie glukozy, enzymów wątrobowych, parametrów układu krzepnięcia. Obecnie przyjmuje się, że leczenie hormonalne powinno trwać tak długo, jak długo występują nasilone objawy menopauzy.

Zobacz również

  • Źle znoszę menopauzę. Na ostatniej wizycie u ginekologa lekarka poleciła mi transdermalny sprej z estradiolem. Co Pani sądzi o tej drodze podawnia hormonów? Elżbieta z Kielc więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 140 osób Dodaj komentarz
ElkaBach

~ElkaBach -

U mnie menapauza objawiła się przede wszystkim suchością, która była mega uporczywa i mega bolesna. Trochę wstyd mi było z kimś o tym porozmawiać, ale ostatecznie posżłam do ginekologa i pani ginekolog poleciła mi mucovagin w żelu. jednak kwas hialuronowy to ma to nawilżenie :)

ElkaBach

~ElkaBach -

U mnie menapauza objawiła się przede wszystkim suchością, która była mega uporczywa i mega bolesna. Trochę wstyd mi było z kimś o tym porozmawiać, ale ostatecznie posżłam do ginekologa i pani ginekolog poleciła mi mucovagin w żelu. jednak kwas hialuronowy to ma to nawilżenie :)