Reklama
  • Piątek, 24 lutego (08:00)

    Sposoby na menopauzę

Najskuteczniejsza jest hormonalna terapia zastępcza. Gdy jednak nie można jej stosować, trzeba wybrać dietę, ruch i zioła.

Reklama

Niedawno do mojego gabinetu trafiła pani Grażyna (58). Uskarżała się na dolegliwości, które kojarzyła z menopauzą: brak krwawienia miesiączkowego od kilku miesięcy, uderzenia gorąca, poty i wahanie nastrojów. Wiek pacjentki i objawy, które opisała, wskazywały na menopauzę, nazywaną też klimakterium lub przekwitaniem. Zleciłem HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą, oraz zmiany w diecie.

Menopauzę przechodzimy ok. 50. roku życia

Do zmian, które mają nastąpić, organizm przygotowuje się jednak już od 35. roku życia. Zaczyna dochodzić wówczas do zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Coraz częściej zdarzają się bezowulacyjne cykle miesiączkowe.

W tzw. okresie premenopauzy cykle mogą mieć różną długość. Ponieważ menopauza jest naturalnym okresem życia kobiety, nie leczy się jej. Można natomiast łagodzić jej uciążliwe objawy. Najczęstsze i najbardziej dokuczliwe są uderzenia gorąca i napadowe pocenie się.

Przejawia się to nagłym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, głównie skóry twarzy i klatki piersiowej. Dolegliwości te często budzą nas w środku nocy, a to prowadzi do zaburzeń snu, a potem zmęczenia w ciągu dnia. Niedobór żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) powoduje też nadmierne pobudzenie organizmu, wywołuje niepokój, drażliwość, płaczliwość.

Często w tym okresie panie zaczynają skarżyć się na pogorszenie nastroju, lęki i stany depresyjne, nierzadko wymagające terapii lekami przeciwdepresyjnymi.

Niedoborem estrogenów spowodowana jest także suchość skóry i pochwy. Inne dolegliwości, które mogą pojawić się w okresie pomenopauzalnym, to: problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, częste oddawanie i nietrzymanie moczu.

Objawy menopauzy trwają przeciętnie od 3 do 5 lat. Czasem jest to okres zaledwie kilku miesięcy, a czasem mogą utrzymywać się jeszcze 10 lat od menopauzy.

Skutki menopauzy łagodzi hormonalna terapia zastępcza

Jej celem jest uzupełnienie niedoboru hormonów spowodowanego wygasaniem naturalnej czynności jajników. Ściślej mówiąc, chodzi o dostarczanie z zewnątrz estrogenów i progesteronu (lub jego pochodnych – progestagenów) w najmniejszych skutecznych terapeutycznie dawkach. Podczas terapii ustępują lub zmniejszają nasilenie najbardziej dokuczliwe objawy.

Główną zasadą w stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej jest indywidualne dobieranie dawki, rodzaju i drogi przyjmowania hormonu

Wybierając sposób terapii, lekarze kierują się m.in. potrzebami zdrowotnymi kobiety i jej wiekiem. Nie ma jednej formy terapii hormonalnej korzystnej dla wszystkich.

To, co służy jednym, innym może zaszkodzić. Hormony można przyjmować w rozmaitych formach: tabletek doustnych, plasterków przyklejanych na skórę, żeli do smarowania, globulek lub kremów dopochwowych. Wpływ na decyzję dotyczącą formy przyjmowania terapii ma pacjentka i lekarz. Nie każda kobieta może skorzystać z HTZ.

Z różnych powodów. Nie powinny stosować jej m.in. kobiety z chorobami wątroby oraz chorobą zakrzepowo-zatorową żył i tętnic, chorobą naczyń wieńcowych. Przeciwwskazaniem są także: niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych, choroba nowotworowa zależna od estrogenów (rak sutka, macicy, jajnika), niestabilna choroba wieńcowa, nieleczone nadciśnienie tętnicze.

Hormonalna terapia zastępcza nie tylko niweluje dolegliwości związane z menopauzą, ale także chroni przed jej następstwami, którymi są osteoporoza oraz choroba niedokrwienna serca.

Pamiętajmy!

Badania. Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku zgłosić się do ginekologa i wykonać USG piersi lub mammografię oraz cytologię.

Używki. Warto rzucić palenie, ponieważ zwiększa ryzyko wczesnej menopauzy, chorób serca i osteoporozy. Mniejsze ilości alkoholu i kawy zmniejszą uczucie niepokoju, zaradzą bezsenności i uderzeniom gorąca, które towarzyszą menopauzie.

Kosmetyki. Pamiętajmy o preparatach wzmacniających włosy, gdyż spadek poziomu hormonów często sprawia, że mocno rzedną. Niedogodności wynikające z suchości skóry można ograniczyć, stosując odpowiednie kremy nawilżające.

Ruch. Regularna aktywność fizyczna, 3 razy w tygodniu po 30 minut, zmniejszy uderzenia gorąca oraz nocne pocenie się. Zapobiegnie też nadwadze.

WAŻNE! HTZ nie sprzyja tyciu. Przybieranie na wadze w okresie menopauzy jest naturalne i wynika z niedoboru progesteronu i estrogenów.

Warto wiedzieć

Dieta. Codzienne posiłki powinny być bogate w owoce, warzywa, zboża, wapno, witaminę D, a ubogie w tłuszcze zwierzęce. Braki hormonów uzupełnia siemię lniane, cytrusy, orzechy oraz produkty sojowe, także pestki dyni.

Układ krążenia wzmocni spożywanie tłustych ryb morskich, takich jak makrela i łosoś. Należy unikać kawy, czekolady, alkoholu, soli, cukru oraz smażonych potraw.

Zioła. Uciążliwe objawy menopauzy złagodzą preparaty roślinne z wyciągiem z pluskwicy groniastej (np. Remifemin, Klimasol, Menofem) lub na bazie soi (np. Soyfem, Climea, Climarella). Pomocne będą preparaty ziołowo-mineralne (np. Naturapia Menopauza). Są dostępne bez recepty, ale zawsze warto skonsultować ich zażywanie z ginekologiem.

Przy nadpotliwości pijmy też napar z szałwii, a przy uderzeniach gorąca – sok z jemioły. Gdy brakuje nam energii, nie zapominajmy o żeń-szeniu. Uwaga! Kuracje ziołami stosujmy przez 3 miesiące, a potem zróbmy miesięczną przerwę.

Zdaniem specjalisty

Zastosowanie HTZ jest możliwe, gdy nie ma przeciwwskazań do przyjmowania hormonów.

O rozpoczęciu leczenia decyduje lekarz wspólnie z pacjentką po dokładnym wywiadzie rodzinnym, badaniu ginekologicznym oraz wykonaniu cytologii, USG dopochwowego, mammografii, a także badań laboratoryjnych krwi oceniających stężenie glukozy, enzymów wątrobowych, parametrów układu krzepnięcia. Obecnie przyjmuje się, że leczenie hormonalne powinno trwać tak długo, jak długo występują nasilone objawy menopauzy.

Zobacz również

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 174 osoby Dodaj komentarz
ElkaBach

~ElkaBach -

U mnie menapauza objawiła się przede wszystkim suchością, która była mega uporczywa i mega bolesna. Trochę wstyd mi było z kimś o tym porozmawiać, ale ostatecznie posżłam do ginekologa i pani ginekolog poleciła mi mucovagin w żelu. jednak kwas hialuronowy to ma to nawilżenie :)

ElkaBach

~ElkaBach -

U mnie menapauza objawiła się przede wszystkim suchością, która była mega uporczywa i mega bolesna. Trochę wstyd mi było z kimś o tym porozmawiać, ale ostatecznie posżłam do ginekologa i pani ginekolog poleciła mi mucovagin w żelu. jednak kwas hialuronowy to ma to nawilżenie :)