Reklama
  • Poniedziałek, 16 marca 2015 (11:00)

    Suchość miejsc intymnych w czasie menopauzy

Bez estrogenów śluzówka wysycha.

Wahania nastroju, uderzenia gorąca i poty nocne nie są jedynymi dolegliwościami towarzyszącymi kobietom w okresie menopauzy. Te emocjonalne i naczyniowe objawy z reguły mijają w ciągu kilku lat.

Reklama

W przeciwieństwie do nich, zmiany zanikowe pochwy wraz z upływem czasu nasilają się coraz bardziej. Tak było w przypadku 53-letniej pani Romy.

Zgłosiła się do mojego gabinetu z powodu przewlekłego swędzenia i pieczenia pochwy oraz nawracających zakażeń układu moczowego, które utrudniały jej codzienne życie.

Co w kobiecym organizmie wywołuje takie zmiany?

Postępujący z wiekiem niedobór, a potem brak estrogenów powodować może u kobiet pewne miejscowo występujące zmiany chorobowe. Szczególnie w tych tkankach, które sprawnie funkcjonowały właśnie dzięki tym hormonom.

Do takich narządów należy pochwa, a dokładnie jej błona śluzowa. W jej komórkach znajdują się bowiem specjalne ciałka – tzw. receptory estrogenów alfa. Ich zadaniem jest przyłączanie cząsteczek estrogenów. U dojrzałej kobiety, u której występuje właściwy poziom hormonów, receptory „dbają” o właściwy stan śluzówki, jej odpowiednią grubość, dobre krążenie krwi i nawilżenie.

Gdy estrogenów zaczyna brakować, receptory wysyłają komórkom informację, że śluzówka jest już niepotrzebna. Z czasem zaczyna więc ona cienieć, staje się sucha, nadwrażliwa na dotyk i stopniowo zanika. Ta postępująca atrofia może nawet objąć wszystkie zewnętrzne narządy płciowe kobiety.

Przy niewystarczającej ilości estrogenów upośledzeniu ulega także system ochrony przed infekcjami. Jego bezpośrednią przyczyną jest spadek poziomu glikogenu (cukru) w komórkach śluzówki, który jest podstawową pożywką dla pożytecznych bakterii mlekowych żyjących w pochwie. Wtedy zaczynają one ginąć, a niekorzystne środowisko chemiczne sprzyja zakażeniom.

Skutek? Nieprzyjemne stany zapalne nie tylko dróg rodnych, ale i moczowych znajdujących się w bliskim ich sąsiedztwie. W tych przypadkach stosowanie zwykłych żeli nawilżających przynosi ulgę tylko na kilka minut. Potrzebne jest leczenie estrogenami.

W aptece dostępne są kremy, globulki lub tabletki

– Czy to znaczy, że muszę zacząć łykać hormony, by zlikwidować te dolegliwości? – spytała pani Roma. Obecność samych tylko zmian zanikowych w narządzie rodnym jest wskazaniem wyłącznie do leczenia miejscowego. W takiej terapii miejscowej używać można estrogenów w formie kremów, globulek lub tabletek dopochwowych.

Globulki i tabletki (Oekolp, Ovestin, Ortho-gynest) wprowadza się głęboko do pochwy wieczorem, przed położeniem się spać. Takie leczenie zmian zanikowych trwa zwykle około 3 tygodni. Stosuje się jedną globulkę na dobę. Potem podaje się lek 1–2 razy w tygodniu. Kremy (Oekolp, Ortho-gynest), zwykle wyposażone w aplikator ułatwiający dozowanie, też stosuje się raz na dobę przed wieczornym snem.

Natomiast pierścień dopoch- wowy (Estring) – silikonowy krążek nasycony estradiolem, zakłada się na 3 miesiące. Jest on jeszcze niedostępny w polskich aptekach, ale można go zamówić przez Ministerstwo Zdrowia (patrz ramka). Terapia hormonalna może także przywrócić kobietom młody tembr głosu. U jednej trzeciej pań około 50. r.ż. brzmienie głosu ulega pogorszeniu: zaczynają mówić niżej, bardziej chropowato.

Przy deficycie hormonów żeńskich „do głosu” dochodzą bowiem androgeny, męskie hormony, także produkowane w pewnej ilości przez kobiecy organizm. Doprowadzają one do zaburzeń w pracy krtani i dysfonii. W tej sytuacji pomogą spraye donosowe. Rozpyla się je raz na dobę do obu dziurek nosowych. Na efekt czekać trzeba około 3 miesięcy.

Nasz ekspert

dr Robert Kowal ski, ginekolog: Prawdopodobnie aż 40 proc. kobiet po menopauzie cierpi z powodu atrofii nabłonka.

Życie na gorąco
Więcej na temat:kremy | skutek | robert | miejsc

Zobacz również

  • W ciągu dnia jest ci nagle gorąco i robisz się czerwona na twarzy? W nocy często się pocisz tak, że musisz się przebierać, a nawet zmieniać pościel? Uderzenia gorąca i zlewne poty dotyczą od 50... więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 287 osób Dodaj komentarz
renia

~renia -

U mnie przy problemach z nawilżeniem pomaga provag żel, który nawilża, pielęgnuje i zakwasza okolice intymne. Żel przeznaczony jest dla alergików, jest bezzapachowy i nie powoduje podrażnienia. Jest wydajny i ma wygodny dozownik, trzymam go pod poduszką w sypialni.

amanda

~amanda -

sposobow na suchosc pochwyjest wiele, sa tez rozne artykuly na ten temat, ostatnio czytalam bardzo ciekawy: http://kobiec(...)rzedzi/ dobrze jest znalezc najlepsza dla siebie metode,najwygodniejsza i najskuteczniejsza. Jak dla mnie najlepsze sa dopochwowe globulki nawilzajace, ktore dzialaja przed dluzszy czas, a nie trzeba ich stoswac za kazdym razem podzcas wspolzycia, kilku dniowa kuracja i po problemie na dlugi czas:) ja stosuej Hydrovag, sa na prawde dobre, juz minely 2 miesiace od kuracji, a u mnie nadal wilgotno:)