Reklama
  • Wtorek, 2 grudnia 2014 (13:00)

    Swędzenie sromu po menopauzie

Od pewnego czasu odczuwam swędzenie sromu, ale to przecież normalne po menopauzie. A ginekolog powiedział, że chce mi zrobić wulwoskopię i w razie potrzeby pobrać wycinek do badania his topatologicznego. Czy to konieczne? My ślałam, że zapisze mi leki... Ilona z Łodzi

Reklama

Proszę zaufać lekarzowi. Jeśli po badaniu dostrzegł taką potrzebę, to znaczy, że są ku temu przesłanki. Sama wulwoskopia jest badaniem niein wazyjnym.

Lekarz sma ruje zmienione miej sca na sromie spec jalnym płynem, aby zmiany były bardziej widoczne, a następnie ogląda je pod mikroskopem w wielokrotnym powiększeniu. Może też w znieczule niu miejscowym po brać ich wycinek do badania histopatologicznego.

Suchość i swędzenie sromu są rzeczywiście częste u kobiet po menopauzie – to skutek braku żeńskich hormonów płciowych estrogenów, ale bywają też symptomem choroby – stanu zapalnego, zakażeń grzybiczych.

Wulwoskopia daje możliwość wczesnej ich diagnozy. Niektóre z nich, jak np. liszaj twardzinowo-zanikowy, wymagają specjalistycznego leczenia. Późno rozpoznane zwiększają ryzyko wystąpienia raka sromu.

Życie na gorąco
Więcej na temat:lekarz | Platforma Obywatelska

Zobacz również

  • W Polsce jest około 8 milionów kobiet w okresie menopauzy. To nie choroba, lecz kolejny etap życia. Co zrobić, by nie był zbyt uciążliwy? więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 54 osoby Dodaj komentarz
maria

~maria -

w okresie menopauzy jesteśmy bardziej narażone na infekcje intymne, dlatego warto wspomagać się probiotykami ginekologicznymi np provagiem, to probiotyk ginekologiczny który uzupełnia florę w bakterie kwasu mlekowego, stanowią one barierę przed infekcjami intymnymi, warto wybierać te probiotyki których szczepy pochodzą od polskich kobiet, te są dla nas najskuteczniejsze

paczulka

~paczulka -

U mnie swędzenie łagodzi płyndo higieny intymnej lacibios femina. A w pracy używam ich chusteczek do higieny intymnej i swędzenie jest zdecydowanie mniej dokuczliwe.