Reklama
  • Czwartek, 21 maja 2015 (08:05)

    Terapia hormonalna przy menopauzie

Jej celem jest uzupełnienie poziomu substancji, których nie wytwarzają już jajniki. Lekarz, zanim taką terapię przepisze, zleci badania (m.in.: poziomu hormonów, cytologię, USG transwaginalne, mammografię, lipidogram, poziom cukru we krwi). To od ich wyników zależy zarówno to, czy terapia jest wskazana, jak i dobór odpowiedniej metody (pastylki, plastry) i wysokości dawek.

Olivia: Kiedy rozpocząć terapię hormonalną i czy w ogóle ją rozpoczynać?

Reklama

Jacek Tulimowski: Jak najbardziej warto się takiemu leczeniu poddać. Zaleca to zarówno Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy, jak i Amerykańskie Towarzystwo Menopauzy (The North American Menopause Society – NAMS).

Terapię hormonalną rozpoczynamy wtedy, gdy pojawią się pierwsze symptomy niedoboru estrogenów, czyli dolegliwości utrudniające normalne funkcjonowanie (m.in.: uderzenia gorąca, kołatania serca, spadek libido, stany depresyjne).

Warto też dodać, że nie ma co czekać, aż objawy zupełnie zatrują nam życie. Im szybciej wprowadzi się terapię hormonalną, tym lepsze będą jej efekty.

O.: Ale czy podawanie hormonów nie jest niebezpieczne dla zdrowia?

J.T.: Niebezpieczne dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, mogą być do legliwości okresu menopauzy, np. te związane z układem krążenia albo depresje. Natomiast hormonalna terapia okresu menopauzy (menopausal hormone therapy, czyli MHT) pozwala je zniwelować. Jest bezpieczna, jeśli stosuje się ją zgodnie z zaleceniami lekarza.

Są przeciwwskazania, ale nie dotyczą one dużej grupy osób. Należą do nich, m.in.: niewyrównana cukrzyca albo choroba tarczycy, a także choroby nowotworowe, choroby wątroby, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przebyte zakrzepowe zapalenie żył. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie ma natomiast przeciwwskazań, by terapię hormonalną stosowały kobiety palące.

O.: Jak długo można MHT stosować?

J.T.: Kiedyś uważano, że maksymalnie przez pięć lat. Dziś przeważa pogląd, że pod kontrolą lekarza i przy zachowaniu środków ostrożności takich jak coroczne badania nawet do 10 lat.

Lek. med. Jacek Tulimowski ginekolog Tulimowski & Sterlińska Gabinety

Lecznicza antykoncepcja

Jeśli jedynym objawem spadku poziomu żeńskich hormonów są nieregularne miesiączki, lekarz może przepisać pigułki antykoncepcyjne z małą dawką hormonów. Takie leczenie uzupełnia poziom progesteronu i estrogenów oraz reguluje cykl. Jest to wstęp do właściwej hormonalnej terapii menopauzalnej.

Olivia

Zobacz również

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 343 osoby Dodaj komentarz
Dyńka

~Dyńka -

Ja z HTZ byłam bardzo niezadowolona czułam sie gorzej niż przed.Do uderzeń gorąca doszły mi nudności i bezsenność.Dlatego zmieniłam ginekologa i ten nowy polecił mi Menopauzin bez żadnych hormonów.Wszystkie objawy przeszły a ja mogłam dalej cieszyć się życiem.